Sběratelský svět Ferdinanda Hradila ve Valašském Meziříčí

Výstava vlastní | Sběratelský svět Ferdinanda Hradila ve Valašském Meziříčí | 19.září22.listopad 2015, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Hudební salonek | #
Enviromentální střediska Modrásek

Pan Hradil se narodil 14.1.1870 v Komárovicích u Kelče v domě č.p. 7. Pocházel z vícečlenné zemědělské rodiny. Zemřel dne 20.10.1960 v Kelči, na zakoupené zemědělské usedlosti č.p. 29 - P, kde soukromě hospodařil. Od jeho narození letos tedy uplynulo již 145 let, od jeho úmrtí je to 55 let.

Ferdinand Hradil se zabýval sledováním, sběrem, lovem a preparováním ptáků po velkou část svého dlouhého života. Vždyť první preparáty z jeho sbírky mají v dataci již rok 1890!. Protože od svých dvaceti let až do roku 1910 žil sběratel ve Fryčovicích u Místku, kde byl jeho bratr Valentin katolickým knězem, jsou počáteční přírůstky jeho sbírky lokalizovány do severní části Beskyd a Podbeskydí. K doplnění spektra ptáků vyskytujících se v Evropě i v části Asie sběratel později získával preparáty zřejmě výměnou za své preparáty nebo koupí od preparátorské firmy W. Schlütter z Halle, do jejíhož katalogu si vpisoval kromě seznamu získaných druhů podle abecedy i poznámky o ulovených a preparovaných ptácích. Většina preparovaných ptáků má lokalizaci tří hlavních působišť autora – tedy Komárovic, Fryčovic a Kelče. Pouze menší část preparovaných ptáků z regionu je z jiných míst – ty byly získávány nejspíše cíleně pro doplnění druhového spektra ptáků vyskytujících se v regionu nebo při preparaci na zakázku.

Instalační podoba sbírky je dost netradiční. Ptáci, a to i ti větší, jsou umístěni v dřevěných prachotěsných krabicích se zaskleným víkem podobných entomologickým krabicím. Celá sbírka se tak dala poskládat do skříní, což ještě zvyšovalo její ochranu před napadením škůdci. Tento výjimečný způsob instalace přispěl k tomu, že se sbírka zachovala až do dnešní doby v poměrně dobrém stavu. Výjimkou jsou někteří velcí ptáci (orli, čápi a velké druhy kurovitých), kteří jsou ve formě samostatných preparátů.

V Muzeu regionu Valašsko zachovaná většinová část Hradilovy sbírky ptáků obsahuje 377 kusů preparátů od 209 ptačích druhů, které náleží k sedmnácti ptačím řádům. Ke sbírce existuje také její soupis - katalog preparovaných druhů ptáků s nálezovými okolnostmi. Původní rozsah sbírky byl asi o pětinu větší. Obsahoval hlavně cizokrajné asijské druhy nebo severské druhy Evropy získané od německé preparátorské firmy Willy Schlutter z Halle, které si převzalo Slezské muzeum v Opavě. Podle soupisu se jednalo celkem o 66 preparátů ptáků náležejícím ke 40 druhům. Celkový počet v obou muzeích dochovaných preparátů Hradilovy sbírky činí 443 ptáků od 245 druhů. Zbývající kusy sbírky (např. krabice s ledňáčky) zůstaly u příbuzných sběratele nebo byly rozprodány ještě před nabídkou sbírky muzeím.

Součástí sběratelské činnosti Ferdinanda Hradila bylo také vytváření průřezové entomologické sbírky o druzích vyskytujících se v okolí Kelče a Fryčovic. Hradil tehdy sbíral sám běžné brouky a motýly v okolí svého bydliště a doplňoval nákupy a výměnami chybějící druhy do krabic s předchystaným systémem (tehdy běžný systém budování sbírky – připomíná to trochu filatelii, kdy sběratel postupuje druhy podle katalogu). Nadto ještě budoval sbírku exotických motýlů, které nakupoval výhradně na již tehdy probíhajících burzách s exotickými přírodninami (většina této sbírky exotických motýlů byla v minulosti převezena do Slezského zemského muzea v Opavě). Celkem se zachovalo několik desítek krabic s hmyzem, který však bohužel vesměs není lokalizovaný, čili pro dnešní vědu nepoužitelný. Sbírka však obsahuje i lokalizované kusy – šlo o druhy, které byly již v době života sběratele vzácné. Takto máme v muzeu např. jasoně červenookého ze Štramberka z roku 1905 (vymřel zde pak ve 30. letech 20. století).

Zachovala se také část netradičního herbáře – tlustý sešit s ručně číslovanými stranami 1 až 100 a na každé straně je nalepena vylisovaná rostlina. Původně měl mít tento herbář několik set položek (Anonymus, 1958). Dnes slouží jeho pozůstatek jako ukázka flóry v okolí Kelče a to nejen planě rostoucích druhů, ale i pěstovaných okrasných rostlin a léčivek.

K výstavě je připravený lektorský program pro školy Sběratelský svět Ferdinanda Hradila.

Kurátor
RNDr. Lukáš Spitzer, Ph.D. / zástupce ředitele, kurátor-entomolog, ved. odd.
RNDr. Karel Pavelka / kurátor-zoolog


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobami souvisí s událostí "Sběratelský svět Ferdinanda Hradila ve Valašském Meziříčí".

Starší události podobného charakteru

XVIII. evropská noc pro netopýryakceZámek Kinských, Val. Meziříčí29.8. 2014
Akce / Chcete nahlédnout do říše těchto nočních, do tolika záhad zahalených letců? Akce se koná na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přednáší a živé netopýry přiveze doc. RNDr. Zdeněk Řehák, Ph.D.
Horké suché MexikopřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí9.3. 2011
Přednáška / Semiaridní oblasti centrálního Mexika, kaktusářské lokality, setkání se zvířaty a lidmi.
Výstava živých hub 2018výstavaZámek Vsetín18.23.9. 2018
Výstava / Rostou nebo nerostou? Přijďte se podívat na tradiční výstavu živých hub!
Dny evropského kulturního dědictvíDen otevřených dveříZámek a park v Lešné12.9. 2014
Den otevřených dveří / památky otevřené veřejnosti
Výstava živých hubvýstavaZámek Vsetín13.18.9. 2016
Výstava / Zveme vás na tradiční výstavu živých hub.
Nový Zéland, Aotearoa - Krajina velkého bílého oblaku přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí23.2. 2011
Přednáška / Cestovatelsko – ornitologické vyprávění o dobrodružstvích z druhého konce světa.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

RNDr. Lukáš Spitzer, Ph.D.
Žijí s námivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.10. 20177.1. 2018
Výstava / O zvířatech žijících s námi doma. O těch, o kterých víme i o těch, které jen tušíme.
Sběratelský svět Ferdinanda HradilavýstavaKelč27.6.30.8. 2015
Výstava / Výstava představující průřez sběratelskou činností Ferdinanda Hradila, sahající od více než tří stovek ptáků, přes motýly, hmyz až po netradiční herbář.
Společenský život hmyzuvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.2.31.5. 2015
Výstava / Hmyz a jeho společenský život
XVIII. evropská noc pro netopýryakceZámek Kinských, Val. Meziříčí29.8. 2014
Akce / Chcete nahlédnout do říše těchto nočních, do tolika záhad zahalených letců? Akce se koná na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přednáší a živé netopýry přiveze doc. RNDr. Zdeněk Řehák, Ph.D.
Samostatne a pritom spoločnevýstavaKostel sv. Trojice, Val. Meziříčí9.7.31.8. 2014
Výstava / Společná výstava Muzea regionu Valašsko a Vlastivedného múzea v Považské Bystrici o lidech, přírodě a krajině naší společné hranice.
Kamerun: Jak se bádá v AfricepřednáškaZámek Vsetín3.12. 2013
Přednáška / V zimních měsících let 2009 a 2010 jsme se zúčastnili výzkumu ekologických vztahů v kamerunských horách.
RNDr. Karel Pavelka
Festival ptactva 2018exkurzeokolí Choryně a Hustopečí n/B.7.10. 2018
Exkurze / poznávání ptáků, ukázky odchytu a kroužkování ptáků
Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018exkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí5.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a dalších hlasových projevů.
Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2018exkurzeZámek Vsetín1.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a hlasu.
Ptáci na krmítku a v zimním parkuexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí24.11. 20177.2. 2018
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků a jejich pozorováním na krmítcích.
Žijí s námivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.10. 20177.1. 2018
Výstava / O zvířatech žijících s námi doma. O těch, o kterých víme i o těch, které jen tušíme.
Za ptačím zpěvemexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí7.21.6. 2017
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle hlasových projevů i zbarvení