Radost z inspirace

Výstava vlastní | Radost z inspirace | 27.listopad 201119.únor 2012, Zámek Vsetín, Zámecká galerie | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Výstava malující historičky umění PhDr. Aleny Podzemné z Valašského Meziříčí končí už 19. února!!!

Fascinace historií a nově uchopená starobylá technologie, to je základní motiv výstavy. Až zázračné zjevení gotické šablony, kterou potkala v muzeu v Českém Dubu a následné uvědomění si barevnosti historických slohů, vedlo autorku ke svobodné práci se sprejemi a šablonami. Výsledky jsou úžasné a týkají se základních principů lidství i elementárních zdrojů umění a kreativity vůbec. Pupek světa nás přivádí ke kořenům evropské kultury, další obrazy nás učí jasu, mnohé z nich přinášejí také zklidnění. Lépe to řeknou autorčina slova: „... musím podotknout, že obdivuji gotickou spiritualitu, líbeznost renezanční harmonie, barokní světelnou křivku, mám ráda El Greca, mám ráda všechno, co voní uměním, věřím lidem, věřím ve světlo, které je nad námi, jehož hledání osvětluje naši cestu k němu. Věřím v živé tvůrčí umění, které je ryze lidské a současně polidšťující.“

Ve výstavě nacházíme také zátiší i kytici, objekty i obrazy. Krabice plné podivuhodných kulis hravého loutkového divadla světa proměňují banalitu na umění a umění na všedně radostnou hru. Slunečnice se mohou otvírat a zavírat podle vašeho Slunce, skleněný vrch má fungující skleněnou fontánku, moře se vlní a pohádka o Valašském Meziříčí má historické kulisy. Barvy visí v prostoru, pokrývají plochy i tvary, mění realitu na důvěryhodné spirituální poselství malovaného světa (latinsky orbis pictus).

Tvorba Aleny Podzemné neskrývá svůj racionální pramen v umělecké teorii, čerpá poučení v historických slozích i moderním umění, ctí principy kompozice a respektuje zásady barevné skladby. Ale to je jen zlomek. Skutečným základem je výbušný temperament její vůči životu i lidem přívětivě naladěné duše, a hlavně ta stálá hravost dítěte, které tak rádo žasne nad vší krásou kolem sebe a chce ji zachytit, uchovat a rozdávat.

(Výtah z úvodního slova PhDr. Tomáše Mikulaštíka.)

V nabídce pro školy od prosince 2011 edukační program Radost z inspirace (hrátky s technikou nástřiků přes šablonky) aneb Dobrodružství šablonové malby:

Vystavující autorka sama podlehla kouzlu šablonové gotické malby, se kterou se seznámila v roce 2002 na výstavě v Českém Dubu (a výstava ji inspirovala natolik, že během následujících tří měsíců vytvořila na 50 obrazů stříkaných sprejem přes šablonky nebo z volné ruky). Po komentované prohlídce výstavy, která je rozšířena i o demonstrační výklad základních principů kompozice malířského díla - názorně vysvětlených na vystavených obrazech, probíhá tvůrčí dílna. Téma tvoření je "svědectví o výmluvné kráse lidských rukou" a žáci používají vlastních prstů a dlaní jako jedinečných a mnohotvárných šablon (masek) k vytvoření kolektivního výtvarného díla, a to za pomocí techniky airbrush. Během jednoho z programů např. studenti ze ZUŠ Vsetín po této "skrumáži rukou" vytvořili navíc obraz s hádankou "Kdopak se to skrývá v kapradí?" a kreativně využili jako šablon právě dostupných materiálů - natrhaných kusů papírů, listy kapradí z květináčů na muzejních chodbách… a vyzkoušeli si i stříkání barev z volné ruky.

Mgr. Olga Mehešová, autorka programu

Kurátor
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Radost z inspirace ".

Starší události podobného charakteru

Lidové Valašsko v regionálním výtvarném uměnívýstavaZámek Vsetín6.10.31.12. 2012
Výstava / Nová instalace o fenoménu folklorismu ve výtvarném umění spjatém s Valašskem.
Ze zámeckých komnatvýstavaZámek Vsetín3.2.3.5. 2009
Výstava / Výstava zámeckých mobiliářů v muzejních sbírkách
Rudolf Schlattauer - poezie gobelínuvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí12.10. 201122.1. 2012
Výstava / Troj výstava k 150. výročí narození zakladatele gobelínové manufaktury ve VM.
Cestovatelská přednáška: KyrgyzstánpřednáškaZámek Vsetín16.3. 2016
Přednáška / Vydejte se s námi do země, která má nejdál k moři a přeci v ní najdete překrásné pláže, ze které je do Evropy daleko a přeci se jí přezdívá Švýcarsko, která má daleko k prosperitě a přesto zde najdeme spokojené lidi. Užasneme nad krásou Ťan-šanských hor, ochutnáme zázračný nápoj kumys a mnoho dalšího.
Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.
GRAFFITIvýstavaZámek Vsetín5.3.15.6. 2016
Výstava / Výstava Graffiti ve vsetínském zámku představí práce několika současných vsetínských writerů a seznámí návštěvníky s historií a symbolikou této málo známé subkultury

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Olga Mehešová
Workshop o edukaci autistických dětíworkshopZámek Vsetín5.6. 2019
Workshop / Kurz pro rodiče i pedagogy
Vsetínská noc 2019akceZámek Vsetín17.5. 2019
Akce / Letošní akce v rámci Festivalu muzejních nocí ve znamení strašidel!
INTROSPEKTIVA: akad. architekt Libor SošťákvýstavaZámek Vsetín6.4.30.6. 2019
Výstava / Výstava k životnímu jubileu významné tvůrčí osobnosti regionu
(Ne)rozumím tivýstavaZámek Vsetín16.3.23.6. 2019
Výstava / Výstava Základní školy, Mateřské školy a Praktické školy Vsetín o specifické edukaci autistických žáků.
INTERFOTOKLUB VSETÍN 2018 výstavaZámek Vsetín27.1.31.3. 2019
Výstava / Výstava jubilejního ročníku mezinárodního bienále fotografické soutěže
Křest knihy o životě a díle výtvarnice Kornelie NěmečkovéakceZámek Vsetín9.12. 2018
Akce / Křest první monografie význačné vsetínské rodačky, vydané Muzeem regionu Valašsko.