Vychází nové číslo Valašska – vlastivědné revue


< >


13.prosinec 2013


Nové číslo je od 15. prosince v muzeu v prodeji za pouhých 49,- Kč.

Jako každoročně v předvánočním čase i tentokrát vydává Muzeum regionu Valašsko další, nové číslo oblíbeného periodika.

A čím je 31. číslo Valašska – vlastivědné revue jiné než ta předchozí? Svou grafickou úpravou, které se po vsetínském výtvarníkovi Břetislavu Dadákovi a kroměřížském typografovi Františku Valerovi ujal rožnovský grafik a keramik Břetislav Vašek. S respektem k původnímu pojetí inovoval vizuální podobu časopisu. Novinkou je také členění obsahu do tematických celků (historie – příroda – lidé a společnost – lidová kultura a folklor – umění – události). Vybrané názvy původních rubrik byly aktualizovány a byly založeny rubriky nové, např. obrazový seriál Folklorní momentky, výchovně-vzdělávací sekce Příroda s prožitkem. Redakční radě se podařilo ke spolupráci získat i další odborné externisty, kteří budou „pečovat“ o konkrétní rubriky (např. o „koutek poezie“ Jakub Chrobák, o rubriku Na besedě Hana Goláňová z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR).

V anketě Čím je pro mě Valašsko? jsme oslovili muzikanta, pedagoga a etnografa J. Kneisla, ředitele Muzea regionu Valašsko T. Vitáska, rozhlasovou publicistku a moderátorku Českého rozhlasu v Ostravě D. Misařovou a skladatele, textaře a harmonikáře vsetínské kapely Dareband J. Václavíka.

V sekci „historie“ se čtenáři mohou těšit např. na příspěvek Václava Michaličky Kůra, lýko, choroše, tráva, kořeny, pařezy... aneb Důležité přírodní materiály v lidské kultuře a téměř zapomenuté tradiční technologie jejich zpracování.

O tom, že Valašsko patří mezi turisticky a přírodovědně nejatraktivnější území a za svou oblíbenost vděčí zdejší malebný region především pastevectví a s tím související lidové kultuře pojednává článek Jitky a Petra Wolfových. Jana Tkáčiková dle terénních výzkumů přiblíží mokřady v Jablůnce z pohledu enviromentalisty. Kateřina Janová pozve čtenáře na výstavu Beskydy – země šelem do Muzea Beskyd Frýdek-Místek, na které spolupracovala se Správou CHKO Beskyd, jejíž letošní 40. výročí založení vzpomene příspěvek Jiřího Lehkého.

V tematické části „lidé a společnost“ gratuluje Petr Liďák v biograficky zaměřeném článku k významnému životnímu jubileu etnografce a muzejnici Jiřině Veselské, která v následujícím příspěvku představuje projekt Kniha paměti kraje. Na osobnost Silvestra Kazmíře zavzpomínala a jeho dialektologické dílo zhodnotila ve svém článku Hana Goláňová.

Stěžejním příspěvkem v sekci „lidová kultura a folklor“ je článek Petra Liďáka věnovaný osobnosti J. Országa Vraneckého ml. K jeho odkazu a zejména k X. Mezinárodnímu festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí se ve svém textu navrátil spolupořadatel festivalu Jaroslav Kneisl. Rudolf Danajovič v nové rubrice Folklorní momentky neopomenul obrazem a slovem připomenout letošní výročí Vsacanu.

Kapitola „umění“ je tentokrát zaměřená zejména na architekty (a jejich dílo): osobnost a tvorbu Josefa Místeckého na základě zpracování jeho pozůstalosti vykreslují Kamila Valoušková a Ivana Martišková, která spolu s architektem Zdeňkem Trefilem zpracovala příspěvek o moderní architektuře ve Valašském Meziříčí a v rubrice Zachyceno objektivem se věnuje Prvorepublikovým pomníkům a památníkům valašských umělců a architektů. Kamila Valoušková připravila dva rozhovory, jeden se sklářským designérem Karlem Volfem, který v letech 1960-90 navrhoval svítidla pro n. p. Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí a přidružené závody, a druhý s mladou sklářskou výtvarnicí korejského původu působící v České republice Song Mi Kim. Historik umění Tomáš Mikulaštík píše o životě a díle dvou zlínských výtvarníků – J. Ruszeláka a F. Květoně, oba letos slaví význačné životní jubileum.

Výčet článků nevyčerpává obsah tematicky pestrého 31. čísla a čtenáři se mohou těšit ještě na další příspěvky, neboť číslo je skutečné obsažné (s počtem 60 stran poutavého čtení).

Předchozím třicátým číslem oslavilo vsetínské muzeum spolu s redakční radou časopisu 15 let nepřetržitého vydávání muzejní revue Valašsko. Velmi si vážíme stálé přízně čtenářů a jejich zájmu o témata, která na stránkách časopisu přinášíme. Jubilejním číslem bylo také uzavřeno období spojené s některými význačnými osobnostmi, které se na vzniku časopisu podílely a celou tu dobu ho utvářely. Svou dlouholetou „službu“ ukončili spolu s předchozím grafikem a typografem i bývalá výkonná redaktorka Mgr. Hana Jabůrková a etnograf PhDr. Karel Pavlištík, kteří ale nadále budou s revue spolupracovat. Srdečně jim děkujeme za vše, co pro časopis (a Valašsko) doposud učinili.

Za redakci Olga Mehešová