3.prosinec 2013
projekt zaměřený na průzkum květeny na území vsetínského okresu
Studujete biologii? Sbíráte nebo fotíte rostliny nebo dokonce si tvoříte doma herbář? Nebo Vás zajímá příroda kolem a všímáte si přitom, co zajímavého kde kvete? Pak Vás jistě zaujme informace, že muzeum ve spolupráci s dalšími organizacemi spustilo v roce 2013 víceletý projekt zaměřený na průzkum květeny na území vsetínského okresu. Přesněji, pouze na té části okresu, která nespadá pod hranice CHKO Beskydy (zde už mapování proběhlo).
Hlavním pramenem pro poznání květeny Vsetínska je totiž už více než 70 let starý rukopis – Říčanova Květena okresu vsetínského a valašsko-meziříčského z roku 1936. Současná doba těsně provázená rychlou výstavbou (rodinné domy i rychlostní silnice) a dalšími změnami ve využití krajiny vyžaduje pro správné posuzování jednotlivých záměrů aktualizaci této regionální květeny s využitím literatury, herbářů a také podrobného a systematického průzkumu okresu Vsetín.
V průběhu příštích let budeme mapovat celé území okresu Vsetín mimo CHKO Beskydy a zjištěné výsledky budeme postupně zveřejňovat na webové stránce www.mapovanivs.cz, kde najdete zajímavé nálezy rostlin, komentáře k nálezům i rady k určování složitějších skupin.
Můžete se zapojit a budete vítáni! Spolupráci si můžete nastavit podle vlastního uvážení. Můžete nám posílat fotografie rostlin – rádi Vám je určíme a sdělíme, jestli jde o vzácný druh nebo běžný plevel (pozor, i mezi pleveli je řada těch, které jsou na pokraji vyhynutí). Můžete se stát mapovatelem a podrobně prozkoumat Vámi vybranou lokalitu – což může být dobrým základem pro středoškolskou SOČku nebo bakalářskou práci.
A co se nám v roce 2013 povedlo?
Probádali jsme 11 mapovacích čtverců rozmístěných na území okresu tak, aby zachytily co největší odlišnosti v květeně – od nejteplejší severozápadní části okresu (Kelečsko) až po okraj Vsetínských vrchů a Javorníků s horskými rostlinami.
Shromáždili jsme celkem 2780 údajů o jednotlivých rostlinách. Z těchto údajů je 23 rostlin zařazeno v některé z kategorií ohroženosti (v tzv. červených seznamech rostlin). Výrazná je skupina vstavačovitých, neboli orchidejí. Jsou to většinou nápadné a vzhledově atraktivní rostliny, které jsou často vítaným objektem pro hledáček foťáku. Zároveň jsou orchideje dobrými indikátory zachovalosti biotopu. Zjednodušeně řečeno, orchideje nám ukazují, zda je louka nebo les „v pořádku“, zda je o ně dobře pečováno. Z lesních orchidejí jsme potvrdili výskyt okrotice dlouholisté (Cephalanthera longifolia) a vemeníku dvoulistého (Platanthera bifolia). Tyto lesní orchideje rostou převážně v zachovalých dubohabřinách, které původně lemovaly svahy Bečvy a svahy podél větších přítoků Bečvy. Vemeník roste také na kosených zachovalých loukách nebo v lesních lemech. Z lučních druhů jsme potvrdili vstavač mužský (Orchis mascula), což je jedna z nejhojnějších lučních orchidejí Vsetínska – a to zejména v jižní polovině okresu. V severní části kolem Valašského Meziříčí je tento vstavač mnohem vzácnější, což souvisí s tím, v jakém stavu jsou zdejší louky. Z orchidejí rostoucích na lučních mokřadech jsme ověřili prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a kruštík bahenní (Epipactis palustris). Oba druhy jsou opět hojnější v jižní polovině okresu, v severní části jsou vzácné. A poslední orchidejí, kterou jsme zaznamenali je prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) rostoucí jak na podmáčených loukách, tak v lesních lemech.
Rádi bychom s tímto projektem oslovili co nejširší botanickou obec, včetně milovníků přírody a valašské krajiny. Pokud Vám tedy záleží na nějakém pěkném místě a chcete se podělit o své vlastní nálezy a zjištění, napište nám.
Mgr. Jana Tkáčiková, botanik, Muzeum regionu Valašsko, p.o.