Posezení v Lušové otevřeno


< >


4.červenec 2014


Pracovníci Muzea regionu Valašsko spolupracovali na přípravě a realizaci posezení a informačního panelu v krásném údolí Lušová v Halenkově na Vsetínsku. Věříme, že bylo vytvořeno příjemné místo, které posoulouží turistům či cyklistům nejen jako místo k odpočinku, ale i osvětlí, proč je příroda a krajina v Lušové tak bohatá a oku lahodící.

Lušová, 25. 6. 2014 – Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko nabízí veřejnosti nový cíl výletů a vycházek. Informační panel představí místa valašské krajiny, kde rostou na jaře orchideje a v létě se objevují vzácní motýli. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě vzniklo na místě také posezení u studánky. Údolí Lušová se nachází 19 km od Vsetína a navštívit se dá v jakékoli roční době.

„Naší snahou bylo přiblížit tuto „výkladní skříň“ valašské krajiny na pomezí Halenkova a Nového Hrozenkova místním i turistům z daleka. Ukázat, že lidé, kteří zde stále maloplošně hospodaří, udržují přírodní bohatství pro nás i budoucí generace. Výsledkem této nelehké práce jsou pestré lesy, voňavé louky a obhospodařované pastviny, které poskytují vhodné podmínky pro početnou rodinu rostlin a zvířat,“ uvedl Jiří Pavelka, předseda ČSOP Orchidea Valašsko.

Údolí Lušová představuje ukázku dosud velmi zachovalého fragmentu karpatské pastevní krajiny. Nový informační panel kromě naučného textu obsahuje fotografie krajiny údolí z minulosti a současnosti. Dokumentuje tak velké změny, které v krajině nastaly během posledních desítek let. Dále je představeno několik druhů živočichů a rostlin, kteří jsou svou existencí závislí na trvalé, avšak šetrné údržbě karpatských pastvin a luk. Jedná se například o orchideje prstnantce májové nebo o motýly.

Jedním z nich je modrásek černoskrvnný, který potřebuje ke svému životu bohaté porosty mateřídoušky a pak následnou péči mravenců včetně spásaných luk. Dalším ohroženým zástupcem je okáč kluběnkový, kterého je možné najít na celé Moravě už jenom v tomto údolí. K životu vyhledává lesní louky, které však také mizí. Pokud tomu tak bude nadále, přijde naše příroda i o tento druh motýla.

„Nechránit přírodní bohatství, jakým je údolí Lušová, by bylo nenahraditelnou ztrátou. Proto nás těší, že s naší finanční pomocí ochránci z ČSOP Orchidea Valašsko přiblížili tento krásný kout republiky zas o trochu blíž veřejnosti,“ řekla Zuzana Kučerová, která má v NET4GAS program Blíž přírodě na starosti. Vedle panelu byla také umístěna dřevěná lavice, která společně s udržovanou studánkou, vytvořili místo příjemného odpočinku s možností poučení pro místní obyvatele i turisty.

Zdroj: Lucie Matulová, www.csop.cz

Fotografie: archiv ČSOP

RNDr. Lukáš Spitzer, Ph.D., entomolog

Petr Stodůlka, grafik