19.listopad 2014
V sobotu 15. listopadu 2014 vyvrcholily oslavy 140. výročí založení Odborné školy pro rýsování a vzorkování spojené s učebními dílnami pro stolářství, dřevořezbářství a soustružnictví C. k. ministerstva obchodu ve Valašském Meziříčí, současné meziříčské Střední průmyslové školy stavební.
Muzeum regionu Valašsko si škole také dovolilo dát jeden dárek; je jím 240stránková monografie Moderní škola napříč třemi staletími. 140 let odborné dřevařské a stavební školy ve Valašském Meziříčí od tria autorek K. Valouškové, I. Ostřanské a P. Knápkové.
V rámci oslav 140. výročí založení školy, nad kterými převzal záštitu hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák, pořádala škola po celé sobotní dopoledne ve svých prostorách den otevřených dveří. Od 14:00 hodin se mohli zájemci vydat s autorkami publikace po stopách, které na sebe v historii i architektonické tváři města zanechali absolventi i profesoři dávné odborné školy pro zpracování dřeva i novější stavební průmyslovky.
Instituce samotná přitom měla na počátku jen málo společného se školami dnešního typu; ve skutečnosti šlo o státem podporovanou dílnu, v níž žáci za práci dostávali 5–6 zlatých měsíčně, výrobky školy se prodávaly a náplň práce v dílnách se přizpůsobovala objednávkám. Až do počátku 1. světové války se škola nesla na vlnách proslulosti, rozšiřovala své dílny, a s tím i možnost vzdělání ve specializovaných oborech (intarzie, vypalovací techniky, štafírování, zlacení). Vznik první republiky zastihl školu jako instituci s širokým spektrem řemeslného vzdělávání, která i pod novou československou vlajkou dokázala úspěšně prezentovat odborné školství jak na domácích výstavách, tak v zahraničí. Rozšiřování výuky, a tím i počtu vzdělávaných žáků si vyžádalo stavbu nové školní budovy, která byla započata v roce 1927 na Máchově ulici. Dřevařské škole začalo pod její střechou poslední období úspěšného rozvoje, uzavřené tíživou politickou situací v závěru 30. let. Výuka sice probíhala i po vyhlášení Protektorátu téměř beze změn učebního plánu, po dobu války však docházelo k zatýkání a perzekucím vyučujících a samotný závěr války i doba osvobozování města se podepsaly jak na chodu školy, tak na interiéru její budovy. Po politickém převratu v roce 1948 škola přijala jméno Průmyslová škola pro zpracování dřeva a posledním krokem k jejímu zániku bylo přemístění školy jako Vyšší průmyslové škole nábytkářské do Bystřice pod Hostýnem, z důvodů reorganizace školství dle sovětského vzoru v roce 1951. Budovu někdejší dřevařské školy ve Valašském Meziříčí získala nově vzniklá Vyšší průmyslová škola stavební. Studenti mohli pod hlavičkou nově vzniklé vyšší školy sice dostudovat, dřevařské obory však zanikly. Nová „stavební průmyslovka“ na dávnou tradici dřevařské školy ale navázala. A to nejen tím, že převzala její budovu, ale zůstala jí věrná i většina tehdejšího pedagogického sboru, který se tak stal zárukou přenosu kontinuity tradice dřevařské školy do dnešních dní.
Předkládaná kniha je průřezem oněmi sto čtyřiceti lety historie dřevařské školy. Školy, jejíž jméno nebude nikdy zapomenuto nejen díky tomu, že odkaz její tradice žije dál v její nástupnické instituci, a sice současné Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí, ale především faktem, že po celou dobu své existence stála u počátků rozjezdu úspěšné profesní dráhy desítek jmen význačných osobností české architektury a umění.
Na slavnostní křest knihy do zámku Kinských se od 16:00 hodin scházely desítky význačných hostů z řad osobností současného kulturního i politického života našeho města i kraje; čestné funkce kmotrů se ujal senátor Jiří Čunek a starosta města Valašské Meziříčí Robert Stržínek.
Program oslav poté pokračoval slavnostním večerem pro absolventy, pedagogy a hosty SPŠS.
Kniha je k zakoupení v Muzeu regionu Valašsko, zámku Kinských ve Valašském Meziříčí za 140 Kč.