1.březen 2017
Z terénních výkumů slavení konce masopustu v Lužné z let 1968, 1969, 1973, 1980, 1985 a 2017.
O Popeleční středě (letos 1. března) převzal ve zvykoslovném cyklu nadvládu dlouhý předvelikonoční půst.
Pojďme se ještě alespoň ve fotografiích vrátit k nejveselejšímu období roku plnému zábav, tance, hudby, jídla a pití – k masopustu, který právě o svou vládu přišel.
Výzkum a dokumentace výročních zvyků a obyčejů patří (nebo by měl patřit) k běžné náplni práce muzejních etnografů. V letošním roce se po dlouhých 32 letech uskutečnil terénní výzkum masopustu v Lužné.
Nejstarší fotografie v muzejním fotoarchivu pochází pravděpodobně z roku 1925. K prvnímu odbornému výzkumu došlo v roce 1968, následovala léta 1969, 1973, 1980 a 1985 a po dlouhé pauze přibyla neděle 26. února 2017.
V průběhu těchto let doznal masopust v Lužné řadu změn, mnohé však zůstalo zachováno a navazuje se na dlouholeté tradice.
Masopust v obci tradičně organizuje místní sbor dobrovolných hasičů. Zdejší oslava masopustu má charakter obchůzky masek a nazývá se zde podle tradiční ústřední masky vodění medvěda. Průvod obchází od rána do pozdního odpoledne dům od domu po celé obci. Za doprovodu neúnavných muzikantů se masky zastaví u každého stavení, kde se zpívá a tancuje se současnými "hospodáři a hospodyněmi". Ti už obchůzkáře často vyhlížejí a ochotně je častují jídlem a pitím, nechybí pro masopust typické pečivo - koblihy a samozřejmě slivovice.
Nejcharakterističtější pro Lužnou je maska slaměného medvěda, která se na Valašsku dochovala právě jen tady. Lze ji spatřit už na nejstarší fotografii z 20. let 20. století a v mírných obměnách se objevuje při obchůzkách až dodnes. K dalším hlavním maskám masopustních obchůzek v Lužné patří kožešinový medvěd s vodičem a ženich s nevěstou. K tradičním maskám patří i šašci, policajt, cigánka a další. Maškary se v průběhu let měnily a stále se aktualizují.
Původně byli účastníky masopustních obchůzek jen muži. Situace se začala měnit v 90. letech, kdy se přidávaly i ženy a dívky a v současnosti se objevují i maskované děti.
Lužná je ojedinělá i termínem konání masopustní obchůzky. Zatímco v ostatních vsích Valašska se z původního úterý přesunuly masopusty na sobotu, v Lužné se vodění medvěda odehrává už desítky let v neděli (původně se tu obchůzky konaly v pondělí).
Přestože už se z masopustních zvyků dávno vytratila jejich původní úloha související se zajištěním dobré úrody v novém hospodářském roce, je v Lužné slavení konce masopustu stále udržováno autenticky a s nadšením, a to všemi generacemi.
etnograf Muzea regionu Valašsko