Badatelská vycházka za motýlem na Sychrově


< >


15.únor 2017


Nejde o žádný omyl, opravdu, za motýly se dá vypravit i v zimě. Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov se opakovaně v průběhu zimy vydávají do sněhu a mrazu, aby spočítali vajíčka zajímavého motýla ostruháčka březového, který se vyskytuje v přírodní památce Vršky-Díly nad jejich školou.

Nejde o žádný omyl, opravdu, za motýly se dá vypravit i v zimě. Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov se opakovaně v průběhu zimy vydávají do sněhu a mrazu, aby spočítali vajíčka zajímavého motýla ostruháčka březového, který se vyskytuje v přírodní památce Vršky-Díly nad jejich školou.

Tentokrát si vyšli do terénu v době prázdnin, v pondělí 13. února 2017, a přidal se k nim i rozhlasový reportér pan Roman Verner.

Výuka přírodopisu je atraktivní sama o sobě, ale když ji může vyučující okořenit ještě tak zajímavými výpravami, musí žáky zaujmout. A naše škola má štěstí, úzce spolupracujeme s Muzeem regionu Valašsko, v těchto badatelských aktivitách konkrétně s doktorem Lukášem Spitzerem, který nám poskytuje skvělé tipy a nápady jak, kde a o čem v terénu bádat. A nejen to, on pak také naše nálezy a pozorování zpracovává a použije, na což jsme velmi hrdí, protože se můžeme díky němu podílet na mapování přírody a přispět k práci skutečných vědců. Nás pak tato činnost výrazně obohacuje, učí nás řádu, systému a postupům badatelské práce, ale i plné odpovědnosti za nálezy a objevy. Hlásit a prezentovat můžeme jen to, co je opravdu ověřeno a zkontrolováno. Nejde už o dětskou hru typu pokus-omyl.

Naše poslední výprava byla úspěšná. Ale nemusí tomu tak být vždy… představte si, že jsme hledali vajíčka „o velikosti tečky na konci věty“ v prostoru stovek metrů čtverečních, v pásech pichlavých trnek uspořádaných do kompaktních pásů křovin. I když jsme samozřejmě tušili, kde vajíčka najdeme, na osluněných jižních až jihozápadních svazích, na větvích v úrovni našich očí, které se napřahují ke slunci.

A opravdu - tam jsme vajíčka našli. Tentokrát jich bylo celkem 19 krásných kousků ve třech křovinatých pásech části Díly. Mezi nejlepší hledače patřil Janík Dobeš, který byl zároveň i fotografem výpravy. K vajíčkům nalezeným z minulých výprav jsme připočetli ta dnešní a celkem jsme jich už vyfotili v letošní zimě 31. Velmi trpělivě hledali i sourozenci Lucka a Kuba Václavíkovi, či mladé badatelky ze 6. A Lucka Uhříková a Zuzanka Rovenská. Chlapci Michal Ščerba a Ondra Orság si zase pečlivě všímali i jiných věcí, například stop ve sněhu, zbytků po nocování zajíců a srn pod keři, včetně jejich trusu.

Tím ale naše bádání nekončí.

Samotného motýla je celkem dost těžké zahlédnout. V přírodní památce Vršky-Díly pozorujeme desítku druhů modrásků, ohniváčků i ostruháčků, příbuzných motýlů, ale zrovna ostruháčka březového viděli na vlastní oči jen asi čtyři žáci a paní učitelka. Je to prostě tajemný motýlek, který se dá sice zahlédnout, ale žáci potřebují pro identifikaci většinou fotografii a tu se nám prostě nedaří pořídit. Díky možnosti sčítat vajíčka a zaznamenat si místa, kde jsou, se tu žáci vypraví v dubnu a květnu a pokusí se najít housenky, čímž jim přibude další dílek do skládačky života ostruháčka březového. No a až se v červenci vylíhnou dospělci, i na ně si půjdeme počíhat s fotoaparátem.

Na badatelské výpravě nám bylo příjemně. Sice mrzlo, až praštělo, ale my jsme si to užili. Přidejte se někdy k nám. Sledujte stránky ZŠ Sychrov, kde zveřejňujeme pozvánky a vůbec nám nevadí, když se k nám příště přidáte i vy, naopak, budeme rádi! Víc očí víc vidí!

Fotogalerie: http://sychrov2.rajce.idnes.cz/13.2.17-vychazka-vajicka-ostruhacka/

Více zde: http://www.zsvsetinsychrov.cz/news/badatelska-vychazka-za-motylem-na-sychrove/

Jaroslava Ševčíková a mladí badatelé ze Sychrova