10.prosinec 2014
Chcete muzeu darovat nebo nabídnout ke koupi do sbírek nějaký předmět a nevíte, jak na to?
Rádi byste muzeu věnovali či prodali nějaký předmět (převážně historické či umělecké hodnoty) a nevíte, jak postupovat? Je to snadné: na webových stránkách muzea naleznete v adresáři kontakty na jednotlivé kurátory spravující specifické fondy: historický, etnografický, uměleckohistorický aj., kterým nejlépe na e-mailovou adresu zašlete svou nabídku s popisem a fotografií daného předmětu. (V případě zájmu o prodej uvedete i požadovanou částku.)
Kurátor dle své odbornosti a znalosti sbírky posoudí, zda-li je nabízený předmět vhodný k zařazení do muzejního fondu (jednoduše jest-li se do ní „hodí“, jest-li sbírku zhodnocuje, zvyšuje její výpovědní hodnotu, její tzv. muzealitu). Pokud ano, navrhne předmět k převzetí do sbírek, a to na základě Návrhu na bezúplatné nebo úplatné nabytí věci nemovité/movité do sbírky a příslušné Darovací nebo Kupní smlouvy, které schvaluje (či zamítá) speciální komise odborníků-muzejníků (převážně pocházejících z jiných muzeí), a která se za tímto účelem schází 2x ročně – na jaře a na podzim. (V této chvíli je nutné zdůraznit, že si dary svou cestičku do muzejních sbírek nacházejí mnohem snadněji než prodávané předměty, a to vzhledem k finanční situaci muzea, které po hospodářské krizi disponuje pouze „symbolickým“ obnosem na pořízení nových sbírkových předmětů.)
Proces nabývání darů a koupí do sbírek je poměrně zdlouhavý ve srovnání s prodejem předmětů do starožitnictví či přes internetovou aukci na Aukro.cz. Dárce a prodejce může ale hřát vědomí, že předmětu v muzeu bude věnována náležitá péče, bude odborně zpracován, že nepodlehne zkáze, nebude prodán…, a že bude sloužit k výstavním, popularizačním a vzdělávacím účelům, tj. bude prezentován na výstavách, v publikacích aj.
Když se dar či prodej po schválení komisí uskuteční, stávají se předměty sbírkovými a zapisují se do přírůstkové knihy (má listovou i elektronickou podobu), zaevidují se do centrální evidence sbírek (CES) a během daného kalendářního roku se odborně zpracují ve 2. stupni evidence, kterému se říká „katalogizace“ (při ní je předmět označen jedinečným inventárním číslem a je mu přiřazena inventární karta).
Čas od času se stane, že si dřívější majitelé svůj dar či prodej předmětu do muzea rozmyslí a chtějí jej zpátky... V tom případě nelze než parafrázovat jeden pohádkový výrok a upozornit předem všechny případné dárce či prodávající na skutečnost, že muzeum (obdobně jako peklo…) to, „co uchvátí, nikdy již nenavrátí“. Nicméně si lze předmět v muzeu po předchozí dohodě kdykoli prohlédnout a potěšit se alespoň pohledem na něj. (K vyřazování ze sbírek sice výjimečně dochází, ale vyřazený předmět je nabídnut pouze jinému muzeu s obdobnou sbírkotvornou strategií.)
Stěžejním posláním muzea je tedy tzv. sbírkotvorná činnost, kterou muzea realizují v souladu se svým zaměřením a dle své koncepce formování muzejních fondů. Děkujeme všem příznivcům muzea – dárcům a prodávajícím, díky kterým regionální muzeum své poslání letos naplnilo!
(Ve fotogalerii je výběr z nových přírůstků (darů) do uměleckohistorických fondů vsetínského muzea.)
Mgr. Olga Mehešová, kurátor uměleckohistorických fondů