Sever a jih - české polární výzkumy

Výstava putovní | Sever a jih - české polární výzkumy | 2.prosinec 200914.únor 2010, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Nenechte si ujít výstavu o přírodě, výzkumech a životě u zemských pólů. Výstava je věnována tradicím českého polárního výzkumu v minulosti a zejména současným projektům.

"Cílem výstavy je seznámit veřejnost s historií polárních výzkumů, ekologicky naléhavou problematikou polárních oblastí a rolí české vědy v jejím výzkumu včetně hlavních řešených projektů", uvedla autorka výstavy RNDr. Olga Skácelová z Moravského zemského muzea v Brně.

Současné české polární projekty probíhají jak v Antarktidě, tak v Arktidě. Po dlouholetém úsilí byla v roce 2007 dokončena výstavba české stanice na Antarktidě, konkrétně na ostrově Jamese Rosse. Nositelem projektu je Masarykova univerzita v Brně a stanice, která má ekologicky šetrný provoz, nese jméno J. G. Mendela. Vědecký program stanice je zaměřen na studium odledněného území, tzv. antarktické oázy. Postupné odledňování tohoto území začalo před 6000 lety. Nyní při zrychleném oteplování a odledňování je toto místo ideální pro studium osídlování odledněných ploch.

Druhá česká vědecká základna vznikla v Arktidě na souostroví Špicberky z ruské lovecké chaty a funguje již druhou sezónu. Botanici a zoologové mapují odledněné území i mořskou faunu podél pobřeží. Ve spolupráci s klimatology studují odpovědi polární biocenózy na oteplování.

Návštěvníci se mohou těšit na exponáty a fotografie ze života původních obyvatel arktických oblastí - Laponců a Inuitů. Početné jsou exponáty z arktických oblastí,především ze Špicberk- fosilie, minerály a ukázky květeny. Tato oblast je představena prostřednictvím exponátů ptáků, hnízdících na útesech na pobřeží pevniny nebo ostrovů za polárním kruhem nebo na mokřadech ve vnitrozemí pevninské Arktidy(sever Skandinávie, Ruska, Asie-některé druhy bahňáků). Z nejjižnější části naší planety, Antarktidy, se na výstavě nacházejí velrybí kosti (ramenní kost, fragment žebra a meziobratlová ploténka), mládě tučňáka, ukázky vajec pěti ptačích druhů a velký počet vzorků minerálů a hornin z tamního současného výzkumu.

Výstavu Sever a jih připravilo Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci s Krkonošským muzeem ve Vrchlabí, Masarykovou univerzitou v Brně, Botanickým ústavem AV ČR, Českou geologickou službou a dalšími spolupracovníky. Expozice vzdává hold českým polárním badatelům minulosti i současnosti a upozorňuje na závažné přírodní i sociologické důsledky související s globálním oteplováním a změnami, který tento proces přináší.

V rámci výstavy proběhla ve dnech 8. - 10. prosince soutěž pro žáky II. stupně ZŠ a další zájemce. K výstavě je připraven doprovodný program a hravé naukové aktivity pro základní i střední školy a veřejnost.

Kurátor
RNDr. Karel Pavelka / kurátor-zoolog
Autor
RNDr. Olga Skácelová, Ph.D. / Moravské zemské muzeum v Brně


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobami souvisí s událostí "Sever a jih - české polární výzkumy".

Starší události podobného charakteru

XVIII. evropská noc pro netopýryakceZámek Kinských, Val. Meziříčí29.8. 2014
Akce / Chcete nahlédnout do říše těchto nočních, do tolika záhad zahalených letců? Akce se koná na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přednáší a živé netopýry přiveze doc. RNDr. Zdeněk Řehák, Ph.D.
Horké suché MexikopřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí9.3. 2011
Přednáška / Semiaridní oblasti centrálního Mexika, kaktusářské lokality, setkání se zvířaty a lidmi.
Výstava živých hub 2018výstavaZámek Vsetín18.23.9. 2018
Výstava / Rostou nebo nerostou? Přijďte se podívat na tradiční výstavu živých hub!
Dny evropského kulturního dědictvíDen otevřených dveříZámek a park v Lešné12.9. 2014
Den otevřených dveří / památky otevřené veřejnosti
Výstava živých hubvýstavaZámek Vsetín13.18.9. 2016
Výstava / Zveme vás na tradiční výstavu živých hub.
Nový Zéland, Aotearoa - Krajina velkého bílého oblaku přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí23.2. 2011
Přednáška / Cestovatelsko – ornitologické vyprávění o dobrodružstvích z druhého konce světa.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

RNDr. Karel Pavelka
Festival ptactva 2018exkurzeokolí Choryně a Hustopečí n/B.7.10. 2018
Exkurze / poznávání ptáků, ukázky odchytu a kroužkování ptáků
Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018exkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí5.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a dalších hlasových projevů.
Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2018exkurzeZámek Vsetín1.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a hlasu.
Ptáci na krmítku a v zimním parkuexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí24.11. 20177.2. 2018
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků a jejich pozorováním na krmítcích.
Žijí s námivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.10. 20177.1. 2018
Výstava / O zvířatech žijících s námi doma. O těch, o kterých víme i o těch, které jen tušíme.
Za ptačím zpěvemexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí7.21.6. 2017
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle hlasových projevů i zbarvení