Obratlovci na Valašsku dříve a nyní

Přednáška z cyklu "Za poznáním přírody ve světě i u nás"
Obratlovci na Valašsku dříve a nyní | 16.listopad 2011 v 16.00, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Sál | # |
Obratlovci na Valašsku dříve a nyní / 16.listopad 2011 v 19.00, Zámek Vsetín, Mramorový sál | #

Výskyt některých druhů obratlovců (savců, ptáků, plazů, obojživelníků a ryb) za období od poslední doby ledové před asi 10 000 lety až po současnost je tématem první přednášky z cyklu přírodovědných přednášek za období 2001-2012.

Doba ledová a ochlazení podnebí i specifický typ biotopů přispěly k rozšíření druhů, které se nyní vyskytují mnohem severněji, případně již vyhynuly. Nejznámější je mamut severní, jehož stoličky byly objeveny na více místech Valašska. V této době se vyskytoval i nosorožec srsnatý. Kosti tohoto impozantního zvířete byly nalezeny na začátku 20. století v Hrachovci. Nedaleko ve Štramberku je potvrzen výskyt medvěda jeskynního. Paroh pleistocenního losa byl objeven při stavbě dráhy Vsetín – Púchov v Horním Lidči a je k vidění v muzeu ve Valašských Kloboukách. Na výskyt dalších pozoruhodných druhů lze usuzovat z nálezů jinde u nás i v Evropě a tak je možné předpokládat, že se zde vyskytovala sovice sněžní, sovice krahujová, bělokur rousný z ptáků nebo rosomák či lumík ze savců a další zástupci těchto skupin živočichů.

Po oteplení tyto druhy ustopily na sever a některé z nich zůstaly v chladných polohách na hřebenech hor nebo v inverzních údolích . Jde např. o kosa horského, datlíka tříprstého, křivku obecnou, ořešníka kropenatého z ptáků nebo o myšivku horskou a rejska horského ze savců. V současnosti při oteplování klimatu tyto druhy již z nižších poloh mizí a zůstávají pouze na vrcholech Beskyd.

Velký vliv na úbytek mnoha druhů mělo jejich pronásledování člověkem. To se týká především velkých šelem – medvěda hnědého, rysa ostrovida a vlka - které byly v průběhu 17. až 19. století u nás zcela vyhubeny. Lebka posledního valašského medvěda v tomto období, zastřeleného u Valašské Bystřice roku 1898, je ve sbríkách našeho muzea. U ptáků tento osud potkal v Beskydech na konci 19. století orla skalního. Souhrn faktorů i změna lesního hospodaření a druhové skladby beskydských lesů stojí za osudem tetřeva hlušce, který je nyní před vyhubením. Ubývá i další lesní kur, jeřábek lesní.

V posledních desetiletích se u nás šíří zásluhou člověka i malé šelmy - psík mývalovitý a norek americký - jejichž vliv na populace menších živočichů je velmi negativní. Začíná k nám pronikat také šakal, který byl zaznamenán na Uherskohradišťsku.

Regulace řeky Bečvy a dalších vodních toků koncem 19. a v průběhu 20. století přispěla spolu s jejich znečisťováním průmyslem k omezení druhového spektra i početnosti vyskytujících se ryb.

Naopak další druhy se u nás objevily ať následkem jeho vysazení člověkem nebo samovolným šířením. Ke známým případům patří ondatra pižmová, vysazena u Dobříše v 19. století. Bobr evropský byl vyhuben, ale opět se vrátil nejen do střední Evropy, ale i na Valašsko. Podobně je na tom vydra říční. Již v polovině 20. století se k nám začali šířit zvonohlík zahradní a hrdlička zahradní. Po roce 2000 nově hnízdí husa velká, velmi pravděpodobné je i hnízdění morčáka velkého na Bečvě u Kladerub a Choryně.

Velký početní úbytek řady druhů obratlovců je zaznamenán v druhé polovině 20. století a na začátku 21. století a souvisí s intenzitou zemědělského hospodaření a se širokým používáním chemických prostředků na ochranu kulturních rostlin. Tyto změny jsou dobře dokumentovány především u ptáků, kde probíhá dlouhodobý montoring jejich početních stavů.

Přednášející
RNDr. Karel Pavelka / kurátor-zoolog
Koordinátor
RNDr. Karel Pavelka / kurátor-zoolog


Zaujala Vás tato přednáška? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobami souvisí s událostí "Obratlovci na Valašsku dříve a nyní".

Starší události podobného charakteru

XVIII. evropská noc pro netopýryakceZámek Kinských, Val. Meziříčí29.8. 2014
Akce / Chcete nahlédnout do říše těchto nočních, do tolika záhad zahalených letců? Akce se koná na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přednáší a živé netopýry přiveze doc. RNDr. Zdeněk Řehák, Ph.D.
Horké suché MexikopřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí9.3. 2011
Přednáška / Semiaridní oblasti centrálního Mexika, kaktusářské lokality, setkání se zvířaty a lidmi.
Výstava živých hub 2018výstavaZámek Vsetín18.23.9. 2018
Výstava / Rostou nebo nerostou? Přijďte se podívat na tradiční výstavu živých hub!
Dny evropského kulturního dědictvíDen otevřených dveříZámek a park v Lešné12.9. 2014
Den otevřených dveří / památky otevřené veřejnosti
Výstava živých hubvýstavaZámek Vsetín13.18.9. 2016
Výstava / Zveme vás na tradiční výstavu živých hub.
Nový Zéland, Aotearoa - Krajina velkého bílého oblaku přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí23.2. 2011
Přednáška / Cestovatelsko – ornitologické vyprávění o dobrodružstvích z druhého konce světa.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

RNDr. Karel Pavelka
Festival ptactva 2018exkurzeokolí Choryně a Hustopečí n/B.7.10. 2018
Exkurze / poznávání ptáků, ukázky odchytu a kroužkování ptáků
Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018exkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí5.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a dalších hlasových projevů.
Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2018exkurzeZámek Vsetín1.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a hlasu.
Ptáci na krmítku a v zimním parkuexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí24.11. 20177.2. 2018
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků a jejich pozorováním na krmítcích.
Žijí s námivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.10. 20177.1. 2018
Výstava / O zvířatech žijících s námi doma. O těch, o kterých víme i o těch, které jen tušíme.
Za ptačím zpěvemexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí7.21.6. 2017
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle hlasových projevů i zbarvení