Vzpomínky zmizelé v čase – historická paměť měst Valašské Meziříčí a Čadca ve starých fotografiích


< >


3.duben 2014


Mikroprojekt, jehož záměrem je zachytit mizející podobu měst a shromáždit reprezentativní vzorek dosud nezveřejněných historických snímků, zachycující postupné proměny obou měst.

Mikroprojekt „Vzpomínky zmizelé v čase - historická paměť měst Valašské Meziříčí a Čadca ve starých fotografiích" se zaměřuje na širokou veřejnost všech věkových skupin, zejména seniorů. Jeho záměrem je zachytit mizející podobu měst Valašské Meziříčí a Čadca a posílení vztahu k místu, kde žijeme, prostřednictvím prožitku historické paměti. Cenným přínosem projektu je i vzájemná výměna zkušeností a informací mezi partnerskými městy. Důležitým dokladem historické paměti města jsou dobové snímky a fotografie, zachycující každodenní realitu života v prostředí proměňujícím se v čase. Významným zdrojem informací jsou osobní vzpomínky a prožitky starší generace a pamětníků, s jejichž odchodem však nenávratně mizí. Úkolem projektu je tedy shromáždit reprezentativní vzorek dosud nezveřejněných historických snímků, zachycující postupné proměny obou měst.

Záměrem projektu „Vzpomínky zmizelé v čase“ je probudit v obyvatelích obou partnerských měst prostřednictvím zde žijících seniorů zájem o místo, ve kterém žijí, posílit v nich pocit sounáležitosti k rodnému regionu i kulturní a historické povědomí, které je třeba neustále zvyšovat.

Záměr bude realizován jak ve Valašském Meziříčí, tak v přeshraničním partnerském městě Čadca. Movité kulturní dědictví je spolu s přírodním a krajinným rázem a nemovitým kulturním dědictvím hodnotou, která v mnohém příznivě ovlivňuje život společnosti. Jeho prostřednictvím se z generace na generaci přenášejí materiální i duchovní hodnoty, vytvořené za celou existenci lidstva, je zdrojem vzdělanosti a kultivovanosti občanů, napomáhá vytváření jejich sounáležitosti s obcemi, regionem i státem, spoluvytváří pozitivní obraz České republiky v zahraničí a naopak. Společný projekt se významně podílí i na ekonomice České a Slovenské republiky, protože – spolu s přírodním a krajinným rázem a nemovitým kulturním dědictvím – představuje základní podmínku socioekonomické kontinuity a prosperity tzv. turistického průmyslu. Reprezentativním výstupem projektu se stane jednak fotografická výstava představující historické snímky s novým snímkem téže lokality a příběhem, případně vysvětlením proběhlých změn. Druhým výstupem bude vydání dvoujazyčné brožury, shrnující danou problematiku v podobě vybraných historických snímků s rozšířeným popisem zaznamenaných změn a událostí, které se k danému místu vztahují. Veřejnost i zapojení senioři budou o průběžných výsledcích projektu informováni a sami budou aktivně přispívat ze svých vzpomínek a zkušeností prostřednictvím besed, jakýchsi „čajů o páté“. Besedy budou tématizované, představí jednotlivá zákoutí, ulice, objekty i události, zmizelá místní jména či tradice. Pro obě zapojená partnerská města bude mít projekt přínos v oblasti prohloubení kulturního a historického povědomí o městě, ve kterém žijí, zapojení senioři dostanou příležitost předvést své schopnosti ve fázi terénních průzkumů v rámci shromažďování informací. Výsledek projektu by měl vést k podpoře uvědomění si kulturní sounáležitosti k danému regionu a místu, kde žijeme.

Společným výstupem tohoto projektu je pro žadatele i přeshraničního partnera zachycení mizející historické paměti regionu, jehož výsledkem bude souhrn nashromážděných materiálů k přípravě brožury, besed a výstavy. To povede k dosažení hlavního cíle projektu, kterým je vytvoření a rozvinutí spolupráce zapojených subjektů prostřednictvím realizace společného tématu zabývajícího se zvýšením povědomí kulturní sounáležitosti s rodným krajem na obou stranách hranice. Realizací projektu dojde k prohloubení přeshraniční spolupráce v oblasti kulturního a historického vývoje, a to především možností navázat na tento projekt další společné kulturní aktivity obou partnerských měst. Realizací projektu bude podpořen kulturní, společenský a hospodářský rozvoj přeshraničního regionu. Výhodná poloha obou partnerských měst v blízkosti hranic pak vzájemnou akci podporuje. V neposlední řadě všichni partneři využijí výsledků a výstupů k propagaci svého města a kultury.

Koordinátor:

Mgr. Ivana Ostřanská

Mgr. Bohdana Orlová