Vynášení Mařeny a přinášení nového jara


< >


3.duben 2014


Tradiční zvyky symbolizující konec zimy a počátek jara

Vynášení Mařeny

O smrtné neděli (páté a předposlední postní neděli před Velikonocemi), která letos připadne na 6. dubna, byl v celém slovanském světě rozšířen obyčej vynášení Mařeny. Méně časté jsou záznamy o praktikování tohoto zvyku o neděli květné (šesté postní neděli).

Kořeny tohoto zvyku spadají pravděpodobně do dob pohanských, i když první písemné zprávy z našeho území máme až ze 14. století.

Všeobecně je Morana, Smrt, na Valašsku Mařena považována za symbol zimy (název této postavy je odvozen od slovanské bohyně zimy a smrti Morany). Právě vynášením figuríny, zhotovené obvykle ze slámy a oděné do starých hadrů nebo valašského kroje, a jejím obřadním ničením zima symbolicky končila.

Naši valašští předkové v jejím vynášení ze vsi spatřovali i zbavování se nemocí a všeho starého, co mělo s končící zimou odejít. Na Valašsku byla Mařeně přisuzována i magická moc – pohazování slámy nebo popela ze spálené figuríny po polích mělo zabezpečit dobrou úrodu.

Obchůzku s Mařenou většinou prováděla děvčata za zpěvu písní jako: „Neseme Mařenu v oleji smaženú, pěknú, pěknú, přebělenú.“

Figurína byla na Valašsku obřadně ničena dvěma způsoby: buď pálením (Rožnovsko), nebo topením (většina Valašska),

Přinášení nového jara S vynášením Mařeny se na Valašsku spojovala i obchůzka s ozdobeným jarním stromkem zvaným v našem regionu májíček nebo májka a symbolizujícím nové jaro. To přinášely dívky do vsi po zničení symbolu zimy , a to za zpěvu písní, jako např.: „Neseme májíček, uťal ho Janíček, pěkný, pěkný, přezelený“(Zašová) nebo třeba: „Smrtná neděle, kdes klíč poděla? Dala sem ho dala, svatému Juří. Svatý Juří stal, aby okna otvíral. Tráva zelená, až po kolena, všelijaké kvítí, co na poli svítí, modrá fiala.“ (Valašskokloboucko).

Obchůzky měly původně nejen význam obřadní, ale též praktický. Vykonávaly je dříve především chudobné „cérky“, za obchůzku totiž dostávaly výslužky.

Na Valašsku byl obyčej vynášení Mařeny i přinášení nového jara hojně rozšířen až do poloviny 20. století. Po téměř padesátiletém úpadku se toto symbolické zakončení zimy a vítání jara začíná opět vracet, a to především díky školám či zájmovým sdružením.

Od roku 2011 je vynášení Mařeny také tradiční součástí Velikonoc na zámku, které každoročně o smrtné neděli pořádá Muzeum regionu Valašsko.

Přestože letos zima pořádně ani nezačala, neměli bychom nic ponechávat náhodě a odchod zimy a příchod jara si pojistit společným shozením Mařeny do Bečvy a následným přinesením májičku, což letos provedou děvčata z dětského folklorního souboru VSACÁNEK.

Mgr. Milada Fohlerová, etnograf, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín