Vsetínská noc trhala rekordy návštěvnosti


< >


21.květen 2019


Společná akce vsetínských institucí tentokrát ve znamení strašidel.

Historicky nejvyšší návštěvu hlásí organizátoři letošního ročníku Vsetínské noci, který proběhl v pátek 17. května na různých místech města.

Do akce konané v rámci celonárodního Festivalu muzejních nocí se zapojila desítka místních institucí zaměřených na kulturu, vzdělání a volný čas. Všechny zůstaly výjimečně otevřeny až do pozdních večerních hodin a návštěvníky pustily i do běžně nepřístupných prostor. Co se týká programu, každá přispěla do společné mozaiky po svém. Určitým spojujícím tématem ale byla strašidla. Řada účastníků pojala akci jako procházku večerním městem, zájemci se však mezi jednotlivými stanovišti mohli svézt historickým autobusem.

Počasí přálo a účast na mnoha místech pokořila rekordy. „Na zámku jsme napočítali 560 návštěvníků, hvězdárnou prošlo kolem 160 lidí,“ pochvalovala si hlavní koordinátorka Vsetínské noci Olga Méhešová z Muzea regionu Valašsko. Hlavním lákadlem na zámku bylo otevření nové výstavy Valašská strašidla. Velký zájem byl i o stezku odvahy ve sklepení. Hvězdárna nabídla pozorování oblohy a zajímavé hry se světlem.

Masarykova veřejná knihovna poprvé v historii akce otevřela podzemní prostory. Na stezku odvahy vyrazilo přes 200 odvážlivců. Temná zákoutí chodby skrývala nejedno děsivé překvapení a do poslední místnosti, které vládla Bílá paní, došlo jen 70 nejstatečnějších. Krom stezky podzemím knihovna připravila strašidelné tvoření a hry. Tečku obstaralo scénické čtení o setkání malého chlapce s upírem.

Svou premiéru na Vsetínské noci zažila ZUŠ Vsetín. „Byl to velmi příjemný večer s hudbou, posezením a občerstvením. Byť jsme se báli, jaká bude účast, školou prošly davy lidí. Přesný počet nevím, ale bylo jich opravdu hodně. Dojmy jsou pozitivní a příští rok se rádi zúčastníme znova,“ zářil spokojeností ředitel zušky Radim Trčálek.

Spokojeni s letošním ročníkem byli i v domě kultury. „V kině Vatra bylo přes 400 návštěvníků, prohlídky domu kultury se zúčastnilo kolem 200 lidí a koncert Ležérně a vleže na terase zhlédlo kolem stovky diváků,“ shrnula vedoucí oddělení produkce kulturních programů a propagace DK Vsetín Eva Hennelová.

Krom výše zmíněných institucí se do Vsetínské noci zapojily i ZUŠ Kostka, střední zdravotnická škola, strojní průmyslovka a lázně Vsetín. Na organizaci se pak podílel také odbor školství a kultury MěÚ Vsetín. Jeho referentka Květuše Nepožitková letošní ročník shrnula slovy: „My jsme se byli letos podívat v ZUŠ Vsetín a na zámku. Na obou místech si dali s programem záležet, vyšlo i počasí, tak snad byli návštěvníci spokojeni. My jsme určitě byli. Děkujeme všem zúčastněným institucím za vzornou organizaci.“

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko