29.květen 2015
V těchto dnech získalo naše muzeum nový přírůstek do numismatického fondu.
Drobný stříbrný peníz nám daroval poctivý nálezce – tímto mu děkujeme. Mince uherského původu byla nalezena na trase staré tranzitní tzv. Lomenské stezky oddělující Javorníky a Vizovické vrchoviny a zároveň spojující Valašsko, resp. Východní Moravu s uherským Povážím.
Na averze (přední straně) mince s průměrem 19 mm je zobrazen Karel VI. Habsburský – císař Svaté říše římské (1711–1740), který vládnul také jako český král Karel II. a uherský i španělský král Karel III. Panovníkova busta je zobrazena z profilu, hledíc doprava. Má dobovou paruku a v ní imperátorský vavřínový věnec. Oděn je pravděpodobně ve zbroji s přehozem. Zajímavé je, že na poměrně poškozeném portrétu je charakteristický habsburský povislý dolní ret. Opis je CAROLUS.VI.DG:R:I:S:A:G:H:H:B:R. Teda Karel VI, z boží milosti, císař Římanů, rozmnožitel říše, král německý, uherský a český. Celý výjev je obtočen jednoduchým barokovým prstencem. Na reverze (zadní straně) je sedící korunovaná Panna Marie, která v levé ruce drží Ježíška a v pravé svírá žezlo. Po stranách má písmena P a H, což značí P (atrona) a H (ungariae) – patronka Uherska. Pod ní je nápis POLTURA 1717. I tato strana mince je obroubená stejným barokovým prstencem.
Poltury byly platidly menší hodnoty, přičemž kurz byl přibližně 1 poltura = 0,5 groše = 1,5 krejcaru. Tyto mince se v Uhersku objevují za vlády Leopolda I. Habsburského (1657–1705) a jsou raženy ještě za Marie Terezie Habsbursko-Lotrinské, která vydala rozkaz o jejich ražbě z mědi 27. 3. 1761. Její syn Josef II. Habsburský však v jejich vydávání nepokračuje. Jejich vznik je spojen s polskou ekonomickou expanzí do uherského hospodářství a reakcí na rozšíření drobných polských mincí v království. Nakonec i samotný název „poltura“ pochází z polského „poltorak“ skrze slovenské „polturák“.
Nález mince můžeme spojit s loupeživým útokem kuruců (povstalecké armády Františka II. Rákocziho) na Lidečko právě v roce 1717, i když je samozřejmě možné, že se peníz dostal do Lidečka méně drastickou cestou.