Pozor na křivonožku vehnutou!


< >


29.srpen 2013


mech s kouzelným českým jménem - křivonožka vehnutá

Fakt, že krajina kolem nás se neustále mění, je známý. Jasně viditelné změny v krajině způsobuje zalesňování nebo naopak odlesňování, výstavba ve volné krajině, ale i absence hospodařících starousedlíků. Méně nápadné, ale o to víc dynamičtější změny probíhají na úrovni rozšíření různých druhů rostlin a živočichů. Některé druhy vymírají, jiné přicházejí. A mnohdy jsou to nezvaní hosté, což může potvrdit leckterý majitel zahrádky, marně bojující s rezavě-hnědým plzákem, který se k nám rozšířil z jižní Evropy. Desítky nových druhů se každoročně objevuje i ve valašské krajině, málokterý z nich se ale trvale usadí a přírodu doslova zaplaví – stane se tzv. invazním druhem.

Nejen živočichové (třeba zmíněný plzák španělský) v krátkém čase dobudou obrovské území. Invazní chování najdeme i mezi méně nápadnými organismy, které se aktivně nepohybují – třeba mechy. Není jich mnoho a přímo nám neškodí, takže si žijí a šíří se takřka bez povšimnutí. Jedním z nich je mech s kouzelným českým jménem křivonožka vehnutá (Campylopus introflexus) rostoucí na jižní polokouli (Jižní Amerika, jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland). Po zavlečení do Anglie asi v polovině minulého století zahájila křivonožka spanilou jízdu Evropou směrem na východ. V České republice byla nalezena v roce 1988 v jižních Čechách a za necelých 13 let už byla na samém okraji Valašska – v Hostašovicích, za dalších 7 let pronikla až k Ratiboři u Vsetína. Přesto je její nález na Valašsku stále raritní! Na to, jestli si Valašsko podmaní tak, jako se tomu stalo jinde, si musíme ještě chvíli počkat.

V muzejním mechovém herbáři leží více než 10.000 takovýchto němých svědků změn v krajině. Čerpat tyto informace můžeme dnes stejně jako za 100 let. Narazíte-li při svých toulkách po Valašsku na tento snadno poznatelný mech (nejčastěji roste na obnažených svazích podél lesních cest v mladých smrčinách), vyfotografujte jej prosím nebo lépe seberte a zašlete do muzea. Rozšíříte tak muzejní sbírku mechů a obohatíte další generace o cennou informaci.

Mgr. Jana Tkáčiková,<br> botanik, Muzeum regionu Valašsko, Valašské Meziříčí