30.březen 2016
Na Valašsku rozkvetly vzácné šafrány a ladoňky, první poslové jara.
Neklamnou známkou, že na Valašsko přichází jaro, jsou rozkvetlé porosty sněženek, bledulí, křivatců a dalších květin. Těmi nejvzácnějšími kousky se mohou pochlubit jen na několika lokalitách.
V Lačnově u Valašských Klobouk každoročně rozkvétají tisíce šafránů bělokvětých (Crocus albiflorus). Tento krásný a kriticky ohrožený druh naší květeny se běžně vyskytuje v Alpách či na Balkáně.
Tisíce fialových květů s bílými okraji rozkvétají na třech oddělených lokalitách: na přírodní památce (PP) Lačnov, PP Sucháčkovy paseky a na PP Smolinka.
Obzvláště na poslední lokalitě hrozilo šafránům díky intenzivnímu zemědělskému využití pasek v 90. letech úplné vymizení. Díky úspěšnému záchrannému projektu Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí však došlo k jejich záchraně. Pro zachování šafránu je nutné především pravidelné kosení nebo pastva bez pravidelného hnojení.
Ačkoliv je šafrán bělokvětý na Valašsku i v rámci ČR nepůvodním druhem, je jeho výskyt natolik významný a kuriózní, že botanická rezervace byla v Lačnově zřízena již před 70 lety a dodnes patří ke klenotům české a moravské květeny.
Neméně kuriózním výskytem se může pochlubit obec Bystřička. Zde je totiž jediné místo na Valašsku, kde se každoročně objevuje krásná a silně ohrožená ladoňka karpatská (Scilla kladnii Schur).
Jen kousek za hranicemi na Slovensku, na Súľovských skalách, ze země vyrazily také překrásné koniklece velkokvěté. Jaro je z botanického hlediska nejpestředším obdobím a proto vzhůru do přírody!
Mgr. Jan Husák