Dům Ignáce Valouška


< >


15.březen 2016


Každý, kdo prochází přes most z Meziříčí do Krásna, si mohl v posledních pár týdnech povšimnout výkopů na obou březích Rožnovské Bečvy, kde se buduje shýbka kanalizace, která propojí protilehlé břehy.

Tato stavební akce je dozorována archeologem Muzea regionu Valašsko. A již v průběhu prvních prací byl uskutečněn pozitivní nález. Při snižování terénu bylo na severní, meziříčské, terase v blízkosti řeky zachyceno torzo kamenné struktury „in situ“ (tj. nález, který se zachoval v poloze, v jaké byl uložen do země). Kus zdiva měl masivní lícovaný kamenný základ, hluboko zasazený do podloží, takřka dosedající na skálu pod ním. Na tomto základě byla postavena zeď z kamenných kvádříků o rozměrech přibližně 20 x 20 x 20 cm, které byly spojovány maltou. Díky pozdějším zásahům do terénu byl dům velice poškozen a v původní poloze se zachoval jen výše zmíněný relikt představující trojboký hranol s rozměry stran základny 120, 100, 100 cm a výškou 120 cm.

Zajímavá byla identifikace a datování nalezeného zdiva. Z nejstarší indikační skici víme, že na nábřeží v místech výkopu stál pouze jeden dům. Jednalo se o velkou stavbu s vnitřním dvorem a připojenou zahradou, stojící vně městských hradeb, o které se však dům i zahrada zadní částí opíraly. Majitelem byl roku 1834 jistý Ignatz Wallauschek, tedy Ignác Valoušek. Dům na tomto místě stál ještě počátkem dvacátého století, i když vzhledem k hloubce, ve které byla doložena původní uliční čára, při jeho vzniku (cca 3 m), šlo v případě posledního domu jen o vyvrcholení stavební aktivity na zkoumané parcele. S ohlédnutím na fakt, že ovzorkování zdiva doložilo jenom velice málo movitého materiálu, datování původního domu je proto nepřesné. Pomocí komparace starých map jsme zjistili, že tento dům byl poprvé zobrazen v roce 1806 a na mapě z 18. století ještě zakreslen není. Keramický fragment nalezen na úrovni základů však odpovídá závěru 16. století, což však na datování domu do počátku 19. století nemá tak velký vliv, protože šlo o oblast, kde mohla být vyhazována keramika i mnohem starší, dávno před vznikem stavby nebo i hradeb.

Pokud jste potomci Ingáce Valouška a máte o něm bližší informace, neváhejte kontaktovat muzejního archeologa.

Mgr. Samuel Španihel