Ať žije republika!

Výstava vlastní | Ať žije republika! | 13.září30.prosinec 2018, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Jak vznik samostatného československého státu ovlivnil život v městech a obcích na Valašsku? A jak na možnost naplno prezentovat své slovanství reagovali regionální umělci? Nechte si ilustrovat historická data nabytá z médií či školních lavic dochovanými regionálními reáliemi prostřednictvím výstavy Ať žije republika!

Expozice je rozdělena na tři části – jedna z nich je věnována osobnosti T. G. Masaryka a jeho vztahu k Valašsku. K vidění zde bude i symbolikou protkaný gobelín, věnovaný Masarykovi valašskomeziříčskou gobelínkou či nábytek navržený pro prezidentův pobyt na Valašsku. Druhá část seznamuje s tehdejší všední realitou, s největšími regionálními zaměstnavateli a jejich výrobky. Své místo zde mají i dobové novinky z prakticky zařízených městských domácností či dobové oděvy. Poslední část, nazvaná V národním stylu, je sondou do kultury regionu, v níž se odráží snaha československých výtvarníků o vybudování nového reprezentativního uměleckého stylu. Součástí výstavy je i fotokoutek, s možností zvěčnit se (třeba i s celou rodinou) v některé z replik dobových oděvů, či čtenářský koutek s pestrou nabídkou dobových knih a časopisů.

Exponáty do výstavy pocházejí ze sbírek Muzea regionu Valašsko, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně a ze sbírek soukromých.

Pro dětské kolektivy je k výstavě připraven lektorský program Ať žije republika!, program seznamující hravou formou s důležitými „osmičkovými“ výročími a tvůrčí dílna. Těšit se můžete i na akce v dobových kostýmech: procházku inspirovanou událostmi překročivšími zákonné meze nazvanou Po stopách zločinu či Prvorepublikový receptář, nabízející kreativní seznámení s historií. V rámci Dne architektury proběhne v sobotu 29. 9. od 15 hodin procházka po stopách národního stylu Den architektury - Rondokubismus - sraz před budovou pošty.

Slavnostní otevření výstavy proběhne v závěru akce Po stopách zločinu ve čtvrtek 13. 9. 2018.

Kurátor
Mgr. Kamila Valoušková / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Ať žije republika!".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Kamila Valoušková
Noc kostelů v zámku LešnáakceZámek a park v Lešné24.5. 2019
Akce / V Lešné u Valašského Meziříčí bude na Noc kostelů otevřen místní svatostánek a nově nasvícený zámek a park.
Kvetoucí ornamentyvýstavaZámek a park v Lešné13.4.27.11. 2019
Výstava / Symbolika rostlin ukrytá v historických ornamentech vydaných 19. století jako předloha pro studenty uměleckých škol.
Prvorepublikový receptářakceZámek Kinských, Val. Meziříčí9.11. 2018
Akce / Nahlédněte s námi pod pokličku pokrmům z doby první republiky.
Den architektury – rondokubismusakceAkce v terénu 29.9. 2018
Akce / Procházka Valašským Meziříčím po stopách architektonického stylu mladé Československé republiky
Po stopách zločinuakceZámek Kinských, Val. Meziříčí13.9. 2018
Akce / Kostýmovaná procházka městem inspirovaná prvorepublikovou trestnou činností ve Valašském Meziříčí.
Užij si malířovo řemesloakceZámek Kinských, Val. Meziříčí10.8. 2018
Akce / Tvůrčí dílna s originálními šablonami a postupy užívanými před 100 lety při výzdobě chrámových interiérů.