Vysílá československý rozhlas a televize

Výstava vlastní | Vysílá československý rozhlas a televize | 31.leden9.červen 2013, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #
Výstava je doplněna programem pro školy

V letošním roce uběhne 90 let od okamžiku, kdy se z vojenského stanu v pražských Kbelích ozvalo poprvé “Haló, haló“. První pokusy o rozhlasové vysílání v Československu však spadají do roku 1919. Při příležitosti prvního výročí vzniku samostatného Československa byl z vojenské vysílací stanice na Petřínské rozhledně odvysílán první rozhlasový pořad. Regulérní vysílání však bylo opravdu zahájeno až v květnu roku 1923 a Československo se tak po Velké Británii stalo druhou evropskou zemí, která se mohla pyšnit pravidelným rozhlasovým vysíláním. Zároveň si letos připomínáme 60. výročí zahájení zkušebního televizního vysílání ze Studia Praha v Měšťanské Besedě, které bylo za pravidelné prohlášeno v únoru roku 1954.

Naše muzeum si pro Vás při této příležitosti připravilo výstavu historických radiopřijímačů a televizorů ve spolupráci s Miloslavem Matyskou a Jaroslavem Půlpánem, kteří se sběratelství historických rádii věnují řadu let. Miloslav Matyska se o tento obor začal zajímat v dobách, kdy pracoval v meziříčské Tesle. A byla to rádia právě této značky, která stála u zrodu budoucí sbírky, shromažďované v domku v Hrachovci. První „kousky“, většinou silně poznamenané zubem času, se tam začaly shromažďovat v roce 2002. O necelé tři roky později již sbírka čítala na 260 kusů, a rok poté se dočkala zpřístupnění pro veřejnost. V současnosti se hrachovecké „Muzeum rádií“ pyšní více než pěti sty historickými radiopřijímači a mnoha historickými televizory, magnetofony i jinými artefakty. Pokud máte zájem muzeum v Hrachovci navštívit, jste srdečně zváni, jen se nezapomeňte předem telefonicky objednat. Miloslav Matyska je zároveň dlouholetým členem Historického radioklubu československého, kde si našel řadu přátel s podobným koníčkem. K nim patří i Jaroslav Půlpán, jehož zájem o historii radiotechniky vdechl řadě dříve anonymních exponátů život.

Nejstarším aparátem výstavy je Westinghause RC (RA-DA) z roku 1921, zapůjčený Antonínem Liedermannem. K nejvzácnějším zde vystaveným exponátům patří plně funkční „breadboard“ Atwater Kent, model 10 z roku 1923. Špičkové evropské přístroje z produkce československé Radiotechny přestavuje trojice Big Benů, včetně modelů Salon a Luxus. Vzácným přijímačem je rovněž tuzemské rádio Iron President z roku 1937 a vůbec největším elegantní hudební skříň vyrobená firmou Josef Fusek Praha v roce 1938, ukrývající americké rádio s motorovým laděním Midwest 18-38AC a automatickým gramofonem.

Kolekce je doplněna vybranými přijímači z produkce někdejšího národního podniku Tesla, mezi nimiž vyniká typ 628A se stolkem a lampičkou ze sbírky Miloslava Matysky.

Další místnost nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí množství kapesních, kufříkových a kabelkových přijímačů evropské produkce, magnetofonů ze sbírky Milana Jaroše, historická autorádia z 30. až 80. let a v neposlední řadě ukázku audio, video a studiové techniky z 80. a 90. let ze sbírek Milana Ošťádala a Libora Konečného. Aby byl výčet historické techniky úplný, nemůžeme zapomenout na historii dalšího z oborů médií, a sice fotografii. Na výstavě si tedy můžete prohlédnout fotoaparáty historické i ty z dob nedávno minulých, zapůjčené ze soukromé sbírky pana Stieblera. Výstava je doplněna tematickými informačními panely. Část prostorů zámku využila Integrovaná střední škola ve Valašském Meziříčí, jejíž studenti názorně předvádějí pokusy z elektrotechniky.

Přejeme Vám příjemný zážitek!

Informace o výstavě naleznete také na následujících webových stránkách:

http://www.tvbeskyd.cz/cz/10-tv-beskyd/2-valasske-mezirici.html?idv=4636 http://www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_zprava/1169448

Autor
Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Vysílá československý rozhlas a televize".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská
Panenky ze všech koutů světavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.5.26.8. 2018
Výstava / Hravá i poučná výstava přibližující ucelenou a dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.
Velikonoce v muzeu 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí6.3.8.4. 2018
Výstava / Přijďte se podívat na tradiční velikonoční výstavu v muzeu!
Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda ChristaakceZámek Kinských, Val. Meziříčí23.1. 2018
Akce / Slavnostní křest očekáváné knihy.
Betlémy regionálních tvůrců 2017výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.11. 20177.1. 2018
Výstava / Tradiční vánoční výstava, která představí betlémy místních regionálních tvůrců.
Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.7.15.10. 2017
Výstava / Výstava historických dětských a loutkových kočárků z let 1880–1980
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava