Vánoce na zámku

Výstava vlastní | Vánoce na zámku | 2.prosinec 201213.leden 2013, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Hudební salonek | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Rok se s rokem sešel a jsou tu opět Vánoce, pro mnohé nejkrásnější svátky v roce, jež snad na všechny působí po celá staletí svou zvláštní magickou mocí. Samotným vánočním svátkům předchází advent, jehož délka se již v 11. století ustálila na 4 týdnech, kdy se mají lidé místo tělesných požitků věnovat zbožnému rozjímání. Časná rána adventu dříve provázely roráty – mše svaté ke cti Panny Marie, běžné i v českých zemích až do 18. století. Vánoce v křesťanské tradici jsou oslavou narození Krista – na 25. prosince vypočítali jeho příchod na svět teologové ve 3. století, jakožto křesťanský svátek jsou poprvé zmiňovány ve 4. století. Samotné Vánoce však navazují na mnohé starší předkřesťanské tradice oslav zimního slunovratu. Nejdelší noc v roce byla prý kouzelná – lidé mohli pomocí věšteb nahlédnout do budoucnosti. Snad všichni se jich trochu báli, přesto se každý rok snažili poodhalit něco z tajemství budoucnosti. K ochraně před zlými silami sloužil Slovanům mocný prostředek – oheň. Jednalo se o velké vatry zapalované při západu slunce, aby vstřebaly poslední zbytky síly slunečních paprsků. Vzpomeňte si na to za dlouhých zimních večerů při pohledu do mihotavého světla svíček....

Pokud se chcete o vánočních svátcích dozvědět více, jste srdečně zváni od 2. prosince 2012 na tradiční vánoční výstavu do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Čeká vás několik desítek betlémů různých druhů a materiálů, historické i moderní skleněné vánoční ozdoby, tradiční zvykoslovné předměty a mnoho dalšího.

Kurátor
Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Vánoce na zámku".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská
Panenky ze všech koutů světavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.5.26.8. 2018
Výstava / Hravá i poučná výstava přibližující ucelenou a dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.
Velikonoce v muzeu 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí6.3.8.4. 2018
Výstava / Přijďte se podívat na tradiční velikonoční výstavu v muzeu!
Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda ChristaakceZámek Kinských, Val. Meziříčí23.1. 2018
Akce / Slavnostní křest očekáváné knihy.
Betlémy regionálních tvůrců 2017výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.11. 20177.1. 2018
Výstava / Tradiční vánoční výstava, která představí betlémy místních regionálních tvůrců.
Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.7.15.10. 2017
Výstava / Výstava historických dětských a loutkových kočárků z let 1880–1980
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava