Svět našimi smysly

Výstava vlastní | Svět našimi smysly | 3.únor22.květen 2011, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Srdečně zveme na výstavu, která se koná u příležitosti oslav 100. výročí založení školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Její součástí je interaktivní hravá výstava nejen pro děti.

Výstava s názvem „Svět našimi smysly“ je rozdělena na dvě části. První z nich představuje valašskomeziříčskou školu pro sluchově postižené, která v letošním roce slaví sté výročí od svého založení. Návštěvníky čeká, kromě podrobné historie školy, také velké množství dobových i současných fotografií zachycujících podobu objektu, školních tříd a aktivit dětí. Výstava je doplněna učebnicemi z různých období, přístroji, které se v minulosti při výuce sluchově postižených používaly a také výtvarnými pracemi žáků.

Zemský ústav pro hluchoněmé ve Valašském Meziříčí byl vystavěn jako třetí ústav tohoto druhu na Moravě, po Ivančicích a Lipníku nad Bečvou. Výuka byla zahájena 3. ledna 1911 a prvním ředitelem byl Antonín Schell, dlouholetý učitel sluchově postižených, který pracoval jak v Ivančicích tak v Lipníku nad Bečvou, odkud přešel do Valašského Meziříčí.

Prvními žáky bylo 11 chlapců a 15 děvčat, rozdělených do dvou oddělení první třídy. Vyučovalo se orální metodou. Již od počátku se věnovala velká péče rukodělné výchově, kterou vyučovali, většinou odpoledne, krejčí, obuvníci, stolaři a švadleny - předchůdci dnešních vychovatelů. Nazývali se „školní dozorci".

V dnešní době škola vyučuje žáky v mateřské, základní a střední škole. Při škole pracuje také speciálně pedagogické centrum, které zabezpečuje péči o nejmenší děti již od jednoho roku. Vyučuje se metodou totální komunikace, která zahrnuje znakovou řeč. Během stoleté historie se vystřídalo ve vedení školy 12 ředitelů, v současné době je jím Mgr. Antonín Liebel.*

Výstava pokračuje interaktivní hravou částí "Oči nevidomých - uši neslyšících", kterou připravil Klub Ámos z Centra pro rodinu a sociální péči v Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit nejen na informace o jednotlivých smyslech, ale především si mohou vyzkoušet, jaké to je, když nám některý z nich chybí. Mohou si např. zahrát Člověče, nezlob se! pro nevidomé či hmatové a zvukové pexeso, seznámí se s výukou Braillova písma i se znakovou řečí.

Výstava je vhodná nejen pro nejširší veřejnost, ale také jako doplnění výuky na základních i středních školách. Pomáhá poznat život lidí s handicapem a lépe jim tak porozumět.

Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 20 Kč, rodinné 80 Kč


*část textu o historii školy převzata z článku Drahomíry Stavinohové a Mojmíra Vraje

Kurátorka výstavy: MgA. Jitka Skočková


Část výstavy převzatá.



Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Svět našimi smysly".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

V archivu ani v seznamu aktuálních akcí se žádná událost v souvislosti s uvedenými osobami nenachází.