Šťastný život v secesi

Výstava putovní | Šťastný život v secesi | 1.květen31.srpen 2016, Zámek a park v Lešné, bez bližší specifikace | #

Výstava pro všechny romantiky a milovníky starých časů je tu. Nabídne pohled, jak prožít spokojený a šťastný život díky zaručeně platným, často humorným, sto let starým radám a návodům, ale hlavně jak vytvořit fungující a vkusně zařízenou domácnost.

Těžiště této výstavy leží mezi lety 1895 a 1915 - kdy již svět mocnářství nezadržitelně směřoval ke svému konci a vzniku samostatné republiky. Nový umělecký styl, spojený s příchodem nastupujícího století a očekáváním společenských změn i nových objevů, postupně poznamenal běžný život a lidskou činnost takřka ve všech oblastech.

Poskytne také poučení, jak trestat dítky, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, jak „vyzrát“ na muže, jak cvičit doma anebo jak podávat menší diner s dříšťalkami na talíři. Návštěvníkům umožní náhled do secesní domácnosti začátku minulého století, s kuchyní a dnes již téměř neznámými přístroji a pomůckami šetřícími čas při vaření jídla, salónem určeným pro servírování kávy a čaje nebo pro četbu duševně obohacující literatury, jídelnou s velkou slavnostně prostřenou tabulí a připomínkou servírování, ložnicí s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem a dětským koutem. Připomeneme také rozdělení rolí v rodině, výchovu dětí, oslavu svátků a výjimečných dnů, po tehdy se rodící sport a zábavu všeho druhu, včetně literární satiry a kreslených vtipů, až po témata, jako byla morálka a zdrženlivost.

Originální, nad míru elegantní a uhlazené šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky, obuv, bižuterie a jiné zachované „původnosti“ pochází ze soukromých sbírek Jana Marouška z Tábora a Zdeny Mudrákové ze Zlína. Doplní je exponáty Muzea regionu Valašsko, např. svatební šaty druhé manželky Maxe Švabinského Anny, roz. Vejrychové nebo bronzové plakety od S. Suchardy s motivy epických básní Poklad a Vrba K. J. Erbena.

Jak připomínají autoři výstavy Petr Lukas a Jan Maroušek - záměrem je připomenout myšlenku šťastného života a poradit „jak na něj“, nabídnout nikoliv pohled umělecko-historický, ale nahlédnout do běžných domácností secesní doby a objevit věci neobyčejně obyčejné, kořeněné dobovým humorem a společenskými konvencemi.

Vstupné:
dospělí 50 Kč
děti 6-15 let, ZTP 20 Kč
studenti, senioři 30 Kč
rodinné (2 dospělí + max. 3 děti) 120 Kč

Zde si můžete přečíst dojmy z výstavy, vtipně zpracované v článku E. Lhoťanové.
Přečíst článek.Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Šťastný život v secesi".

Starší události podobného charakteru

Zázračné pramenyvýstavaZámek Vsetín23.6.23.10. 2011
Výstava / Muzejní výstava lázeňského a upomínkové skla s paralelní výstavou fotografií členů Fotoklubu Vsetín na téma Zázračné prameny
Sobotní klubakceZámek a park v Lešné23.6.8.9. 2012
Akce / Noční hrané prohlídky na zámku Lešná
Čarodějnické dopoledneakceZámek Kinských, Val. Meziříčí2.4.5. 2018
Akce / **Přijďte do muzea se seznámit s tradicí pálení čarodějnic, kterou každý rok slavíme na svatojakubskou noc. Pro školní kolektivy je připravena zábavně-naučná akce plná tajných receptů a zvyků. Akce proběhne od středy 2. 5. do pátku 4. 5. 2018.**
Staré a krajové odrůdy jablekvýstavaZámek a park v Lešné7.31.10. 2015
Výstava / výstava jablek
Templáři - středověká kuchyně 27. 2. 2011lektorský programZámek Vsetín27.2. 2011
Lektorský program / lektorský program pro rodiny s dětmi s praktickou ukázkou středověké gastronomie a výtvarnou dílnou - papírové přilbice, erby, pečetě
Dny evropského kulturního dědictvíDen otevřených dveříZámek a park v Lešné12.9. 2014
Den otevřených dveří / památky otevřené veřejnosti

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

V archivu ani v seznamu aktuálních akcí se žádná událost v souvislosti s uvedenými osobami nenachází.