Staré knihy vyprávějí

Akce | Staré knihy vyprávějí | 14.říjen 2010 v 17.00, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #

Srdečně zveme na slavnostní otevření nové expozice "Staré knihy vyprávějí" o historii Valašského Meziříčí v zrcadle starých tisků, rukopisů a dokumentů, kterou připravila Mgr. Jiřina Fabiánová.

STARÉ KNIHY VYPRÁVĚJÍ
Nová stálá expozice v muzeu v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí

V zámecké chodbě byla otevřena expozice „Staré knihy vyprávějí. Historie Valašského Meziříčí v zrcadle starých knih, rukopisů a dokumentů.“

Muzeum zde představuje, v kontextu s historií města, jednu ze svých nejcennějších sbírek: sbírku starých tisků a rukopisů. Na panelech a ve vitrínách jsou vystaveny staré tisky, resp. knihy, které – ať už byly vytištěny kdekoliv – provázely po staletí čtenáře ve Valašském Meziříčí a blízkém okolí.

Expozice začíná stoletím patnáctým, kdy byl vynalezen knihtisk a kdy se na Valašsko dostaly první knihy. Jednalo se o Bibli tzv. pražskou vytištěnou v r. 1488 a Nový zákon z r. 1497/98. Bližší informace o těchto vzácných knihách a některé jejich ofocené stránky jsou k vidění na úvodních panelech expozice.

Okolo padesáti starých tisků mohou návštěvníci vidět na vlastní oči v muzejních vitrínách. A jedná se o skutečné knižní poklady ! Najdou zde nejznámější díla ze 16. století, např. kdysi velmi populární Hájkovu Kroniku českou (z r. 1540), ze které se zvídavý čtenář dověděl něco bližšího o historii českého národa – sice trochu zkresleně, ale to ve své době nevadilo. Návštěvník určitě nepřehlédne monumentální dílo „Kosmografii českou“ z r. 1554, jež informovala čtenáře (opět trochu přibarveně) o do té doby známých národech a zemích světa, včetně popisu jejich dějin, kulturní historie a etnografie.

V 16. století přišli do Valašského Meziříčí Žerotínové a ti na svém panství podporovali vzdělanost. Bylo jim blízké učení českých bratří, stejně jako luteránství. Není jistě náhoda, že právě z 16. a počátku století sedmnáctého se dochovalo do dnešních dnů na Valašsku poměrně hodně starých tisků. Jejich značná opotřebovanost a sešlost svědčí o tom, že byly hodně čteny. Ale dávní majitelé je také s láskou ošetřovali a pečlivě se o ně starali. Díky jim se dnes můžeme podívat na stránky těchto vskutku vzácných knih, vytištěných např. u Jiřího Melantricha z Aventýnu, jeho zetě arcitiskaře českého Daniela Adama z Veleslavína, v tiskárně Jana Günthera v Prostějově (či Olomouci) anebo v tiskárně Jednoty bratrské v Kralicích. Právě tady byla vytištěna chlouba českého knihtiskařství jazykově dokonalá šestidílná Bible kralická, Bible jednodílky a mnoho dalších nádherných tisků… Možná je za časů prvních Žerotínů ve Valašském Meziříčí vlastnili příslušníci místního českobratrského sboru. Přežily někde v úkrytech složitou dobu protireformace a v 19. století je donesli jejich poslední majitelé do meziříčského muzea.

Ve vitrínách najdou návštěvníci opravdové perly českého knihtiskařství: vedle nesmírně populární bible Melantrišky (z r. 1560/61) leží Veleslavínův Kalendář historický z r. 1590, Matthioliho Herbář z r. 1562 s překrásnými dřevořezy, Koldínova Práva městská království českého z r. 1579 … a mnohé další. Procházka dějinami města pokračuje smutnou dobou třicetileté války, která těžce poznamenala též Valašské Meziříčí. Nastala bída a celkový úpadek vzdělanosti. Ani knižní kultura na tom nebyla dobře. Na Valašsku četli tajní evangelíci knihy vydávané v cizině, (nebo v blízkých Uhrách), k nimž patřila hlavně díla evangelického kněze Jiříka Třanovského. Jeho kancionál Cithara sanctorum utěšoval a pomáhal překonávat těžké časy. Muzeum představuje na panelech Třanovského první vydání tohoto zpěvníku z r. 1636, a ve vitríně vydání z r. 1696.

Až ve druhé polovině 16. století dochází k oživení českého knižního trhu: vychází barokní chlouba - katolická Bible svatováclavská (1677-1715), Balbínova Miscellanea (Historické rozmanitosti Království českého. 1677) či knihy učitele národů Jana Amose Komenského. I tato díla jsou v expozici k vidění.

Ve století osmnáctém, kdy už na území města Valašské Meziříčí žijí samí katolíci, se v domácnostech čtou katolické postily od různých autorů, oblíbené jsou modlitební knížky, např. Nebeklíče a koncem století, po zavedení povinné školní docházky (od r. 1774), se začínají tisknout různé typy učebnic pro venkovské či jiné školy. Začíná doba národního obrození a ve Valašském Meziříčí se objevují první pravidelní odběratelé „Cís. král. vlastenských novin“ vydávaných Václavem Matějem Krameriem… Ti nejchudší na poutích a jarmarcích nakupují za krejcar oblíbené sešitky kramářských písniček a zbytky tajných evangelíků ve valašských vesničkách nachází útěchu v biblích vydávaných speciálně pro české evangelíky někde v cizině.

Století devatenácté je v expozici zastoupeno nejen katolickým kancionálem kelečského rodáka a kněze Tomáše Fryčaje, ale též rukopisně psanými modlitebními knížkami či nádhernou obrazovou publikací Viribus Unitis – knihou o císaři Františkovi Josefovi I. Je vyzdobena uměleckými přílohami, vázána v bílé kůži se zlatou ořízkou a její cena, vzhledem k nízkému nákladu, je hodně hodně vysoká. „Valašské Meziříčí město spolků a škol“, tak se nazývá jeden z posledních výstavních panelů Je na něm, stejně jako v poslední vitríně, připomenuto, že ve Valašském Meziříčí bylo otevřeno v r. 1871 gymnázium, v r. 1874 Odborná škola pro zpracování dřeva, že zde působil od r. 1864 Sokol, od r. 1870 Občanská beseda a další spolky, začínaly vycházet první regionální noviny, hrálo se divadlo, … zkrátka, že město žilo a žije až dodnes bohatým kulturním a společenským životem. Expozice končí pozváním do historicky zajímavých míst a zákoutí města Valašského Meziříčí.

Nenechte si ujít prohlídku této ojedinělé expozice v našem regionu. Každý návštěvník si tu najde nějakou tu zajímavost. Objeví se před vámi historie města Valašského Meziříčí ve světle starých vzácných knih, ale prohlédnout si můžete též historicky cenné mapy (např. Müllerovu mapu Království českého z r. 1720). Výtvarníky zcela jistě zaujme krásná grafická výzdoba knih, studenti a žáci se mohou podívat na staré učebnice, učitelé zde najdou inspiraci pro hodiny dějepisu nebo českého jazyka…

Mgr. Jiřina Fabiánová

Autor
kurátor-historik JF / ukončen pracovní poměr


Zaujala Vás tato akce? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Staré knihy vyprávějí".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

kurátor-historik JF
Prababička v kuchyni - zámek VsetínvýstavaZámek Vsetín2.12. 201212.5. 2013
Výstava / Nenechte si ujít výstavu o historických kuchyních a všem, co do nich patří.
Historie krásenské synagogyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí9.26.3. 2012
Výstava / malá historická výstava
Vysílá československý rozhlasvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí23.6.4.9. 2011
Výstava / Výstava historických radiopřijímačů ze soukromé sbírky.
Odkaz Alfréda Radoka městu Valašské MeziříčívýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí22.6.16.10. 2011
Výstava / Výstava o životě a tvorbě Alfréda Radoka a jeho pobytu ve Valašském Meziříčí.
Prababička v kuchynivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí2.6. 20111.1. 2012
Výstava / Starobylé kuchyně a vše, co do nich patří.
Český knihtisk v průběhu stoletíakceZámek Kinských, Val. Meziříčí17.3. 2011
Akce / Vyprávění o starých českých knihách a tiskařích, spojený s ukázkami historického odívání od gotiky k secesi.