Skleněné Vánoce

Výstava vlastní | Skleněné Vánoce | 30.listopad 201413.únor 2015, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #

Vánoční atmosféru je těžké si představit bez stromečku nazdobeného tradičními skleněnými baňkami. Ty přinášejí kouzlo Vánoc do našich domovů už několik generací a za jejich třpytem ve světle svíček v provoněném večeru stojí ruční práce sklářů. Na výstavě v zámku Kinských najdete jak baňky staré 80 let, tak i současné vánoční ozdoby vytvořené sklářskými výtvarníky i studenty Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. Milovníci atmosféry starých časů se můžou potěšit pohledem na baňky a ozdoby sestavené z vystříbřených korálků a tyčinek ve 30. letech 20. století, které byly vyrobeny v severních Čechách. Ty doplňují unikátní stříbřené liturgické nádoby a svícny z konce 19. století. Velmi křehkým exponátem je pak Trojspřeží s Dianou navržené slavným sklářským výtvarníkem Jaroslavem Brychtou. Všechny tyto cenné sběratelské kusy pocházejí ze sbírky výtvarníka Josefa Divína, který je pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Studenti právě této školy pak vytvořili pro vánoční výstavu více než dvě stě ozdob sestavených z železnobrodských korálků. Kromě nich jsou zde k vidění i vánoční dekorace vytvořené na huti a samozřejmě nechybí klasické skleněné baňky, zhotovené ve školních dílnách pod vedením mistrů sklářů Jana Bechného a Ondřeje Strnadela. Jak taková baňka vzniká se krok za krokem návštěvníci dozví prostřednictvím fotoseriálu. Výstavu Skleněné Vánoce připravenou sklářskou školou z Valašského Meziříčí můžete navštívit od 30. listopadu 2014 až do poloviny února.

Kurátor
Mgr. Kamila Valoušková / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Skleněné Vánoce".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Kamila Valoušková
Noc kostelů v zámku LešnáakceZámek a park v Lešné24.5. 2019
Akce / V Lešné u Valašského Meziříčí bude na Noc kostelů otevřen místní svatostánek a nově nasvícený zámek a park.
Kvetoucí ornamentyvýstavaZámek a park v Lešné13.4.27.11. 2019
Výstava / Symbolika rostlin ukrytá v historických ornamentech vydaných 19. století jako předloha pro studenty uměleckých škol.
Prvorepublikový receptářakceZámek Kinských, Val. Meziříčí9.11. 2018
Akce / Nahlédněte s námi pod pokličku pokrmům z doby první republiky.
Den architektury – rondokubismusakceAkce v terénu 29.9. 2018
Akce / Procházka Valašským Meziříčím po stopách architektonického stylu mladé Československé republiky
Po stopách zločinuakceZámek Kinských, Val. Meziříčí13.9. 2018
Akce / Kostýmovaná procházka městem inspirovaná prvorepublikovou trestnou činností ve Valašském Meziříčí.
Ať žije republika!výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.9.30.12. 2018
Výstava / Výstava představující kulturu a život za doby první republiky v meziříčském a rožnovském regionu.