Po stopách tabákového dýmu

Výstava | Po stopách tabákového dýmu | 2.říjen30.listopad 2008, Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí | #

Výstava vznikla spojením putovní výstavy dýmek připravené Muzeem Vysočiny Třebíč a prezentace sbírkových předmětů Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, které dokumentují zejména dýmkařství na Valašsku.

Návštěvníci se mohou vydat na dlouhou pouť, kterou rostlina tabáku urazila a která započala už před třemi tisíci let u amerických Indiánů. V Evropě byla dýmka známa sice již před objevením Ameriky, ale užívalo se jí k léčebným účelům - ke kouření léčivých bylin. K masovému rozšíření dýmky na evropském kontinentě došlo až po přivezení semínek tabáku z Ameriky v 16. století. Kouření však bylo zpočátku spojováno s činností ďábla a ve Španělsku a Portugalsku byli dokonce první kuřáci dýmek vězněni. Kouření tabáku ovšem Evropanům již záhy zachutnalo natolik, že se brzy rozšířilo nejen po celé Evropě, ale i po ostatních kontinentech a dalo vzniknout též novému řemeslu - dýmkařství.

Ve výstavě tedy naleznete kromě repliky indiánských dýmek fajky z nejrůznějších materiálů, z nichž byly po celá staletí vyráběny – jsou to umně vyřezávané dýmky dřevěné, elegantní hliněnky, bohatě malované porcelánky, dýmky pěnovky, vyráběné ze zvláštního nerostu – sépiolitu, jenž je sněhově bílý a kouřením dostává zlatohnědý odstín. K vidění jsou tu ale i exotičtější druhy dýmek, např. tzv. nargilé – vodní dýmky, dýmky africké či dýmka z lastury ostnatky. Nechybí samozřejmě ani rostliny tabáku či kuřácké potřeby nutné k jeho kouření dýmkou. Na výstavě je možno se seznámit i s dýmkařstvím v našem regionu, které dosáhlo největšího rozmachu v 19. století v Kelči, kde v té době fungovalo několik dílen a do jedné z nich je ve výstavě možno nahlédnout. Kelečtí dýmkaři zhotovovali širokou paletu dýmek těch nejrozmanitějších tvarů a nejrůznějších názvů (mostky, brodky, vizovjanky, kozí brady, šajbky aj.) a vyváželi je do velké části Evropy. Dalším centrem valašského dýmkařství byla Velká Lhota, kde se podomácku vyráběly tzv. „fajky valašky“ vybíjené perletí. Rovněž řada z nich je na výstavě k vidění.

Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč a Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.

Cílem výstavy není propagace kouření, ale prezentace dýmky jako uměleckořemeslného skvostu.

Láká-li vás svět modrého kouře, určitě si nenechte tuto výstavu ujít.

Kurátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Po stopách tabákového dýmu".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Velikonoce na zámku VsetínakceZámek Vsetín7.4. 2019
Akce / Tradiční předvelikonoční akce se zdobením kraslic, pletením tatarů, velikonočním jarmarkem, pečením jidášků či vynášením Mařeny.
Zámecký masopust 2019akceZámek Vsetín3.3. 2019
Akce / Fašankové tradice, zabíjačkové speciality, pečené koblížky, soutěž o nejlepší masku, zámecká pátračka a spousta dalšího.
Kraslice a drátenictvívýstavaZámek Vsetín2.3.5.5. 2019
Výstava / Výstava tradičních vizovických kraslic současných tvůrkyň J. Adamcové a A. Krocové a drátenických výtvorů P. Adamce
Zámecké adventní kouzlení 2018akceZámek Vsetín9.12. 2018
Akce / Tradiční předvánoční akce na vsetínském zámku se zvyky, obchůzkami, pečením, dílnami, jarmarkem, hudbou a mnohým dalším.
DŘEVOŘEZBAvýstavaZámek Vsetín1.12. 201810.3. 2019
Výstava / výstava lidové dřevořezby a betlémů z muzejních sbírek a od současných valašských řezbářů
Týden s lidovými výrobcilektorský programZámek Vsetín9.11.10. 2018
Lektorský program / Řemesla v podání lidových výrobců s ukázkami, výkladem, jarmarkem i dílnami.