Makedonie – v mnohém zastavený čas

Přednáška | Makedonie – v mnohém zastavený čas | 7.únor 2013 v 16.00, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Sál | #

V květnu roku 2012 jsme pět muzejních kolegů podnikli studijní cestu na neklidný Balkán. Vypravili jsme se do Makedonie, jednoho z nástupnických států bývalé Jugoslávie (nenásilně se odtrhla už před válkou v roce 1991).

Makedonie nabízí přírodní a kulturní poklady na svém malém území, kde se po tři tisíciletí potkávaly různé kultury. Zemi postupně ovládaly různé mocnosti, počínaje řeckou Makedonií, ztělesněnou Alexandrem Velikým, dále říše římská, byzantská a osmanská. Cesta do Makedonie byla cestou k počátkům evropského křesťanství. Na troskách římských památek dnes stojí pravoslavné chrámy. Hranice jsou téměř ze všech stran chráněny vysokými horami, my jsme navštívili vápencové hory ležící na hranicích s Řeckem.

V Makedonii jsme viděli dávno zmizelou krajinu Valašska. Pastevectví, které Valašsku vtisklo nezapomenutelný ráz s jalovci, ovečkami na stráních a sítí pastvin, luk a lesíků, je v Makedonii stále běžné. Početná stáda ovcí volně prochází krajinou a nedovolí keřům ani lesu zarůst nízký trávník s bohatou flórou. Viděli jsme vzácné orchideje, motýly a hmyz. Návštěva Makedonie zasáhne staromilce valašské krajiny na hodně citlivém bodě. Kopečky jsou sice trochu strmější a skalnatější, ale svou celkovou tváří se velmi blíží té, co známe z domova. Té valašské. Není divu, jedná se o podobné pohoří jako Karpaty, stejnou zemědělskou činnost – pastvu ovcí a malá políčka, na svazích s ořezávanými stromy a pasenými selskými lesíky. Byl to prostě unikátní výlet do Valašska 18. století.

Makedonci dnes řeší stejné problémy jako Valaši konce 18. století. Chovy ovcí upadají, krajina pomalu zarůstá, lidé utíkají do měst a emigrují za lepším životem do zahraničí. Zalesňování jehličnany začalo až na sklonku 20. století, brzy bylo však zastaveno – došly peníze. Jinak se zde za posledních 200 let prakticky nic v péči a obhospodařování krajiny nezměnilo. Proto zde na rozdíl od situace u nás můžeme studovat a obdivovat krajinu a její život zakonzervovanou a nezměněnou po mnoho set či i tisíc let. Naplno se zde projevila tolikrát omílaná pravda současné ekologie – největším zabijákem přírody je bohatý stát.

Přijďte se podívat na fotky z míst, kde se v mnohém zastavil čas – na pasáčky ovcí, městská tržiště a krajinu, se kterou jsou její obyvatelé stále úzce spjati – na Valašsko doby portášů a zbojníků.

Přednášející
kurátor-botanik (2004-2014) JT / ukončen pracovní poměr


Zaujala Vás tato přednáška? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Makedonie – v mnohém zastavený čas ".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

kurátor-botanik (2004-2014) JT
Byl listopad 1989 zbytečný?přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.1. 2015
Přednáška / Přednáška známé socioložky a publicistky PhDr. Jiřiny Šiklové.
Výstava živých hub 2014výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí23.28.9. 2014
Výstava / Sbíráte rádi houby? Přijďte se podívat na výstavu živých hub do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Komentovaná vycházka s botanikemexkurzeAkce v terénu 26.7. 2014
Exkurze / Chcete se dozvědět kde co roste? V sobotu 26. 7. 2014 se můžete zúčastnit komentované procházky s botanikem České botanické společnosti Janou Tkáčikovou.
Farmářský trhakceZámek Kinských, Val. Meziříčí28.6. 2014
Akce / Farmářský trh v parku a v zámku Kinských
Exkurze zaměřená na trávyexkurzeAkce v terénu 7.6. 2014
Exkurze / terénní exkurze v okolí Vsetína
Učíme se péct kváskový chléb 2akceZámek Kinských, Val. Meziříčí29.5. 2014
Akce / Pro tvořivé návštěvníky, kteří mají rádi ruční práce a chtějí si vyzkoušet něco nového, je připraven workshop Učíme se péct kváskový chleba.