Hej Vánoce, dlúhé noce

Výstava vlastní | Hej Vánoce, dlúhé noce | 30.listopad 201411.leden 2015, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Hudební salonek | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Adventní čas je na meziříčském zámku Kinských již tradičně spojen s vánočními výstavami a akcemi. Přijměte naše pozvání i na tu letošní, která vám pod názvem Hej Vánoce, dlúhé noce zprostředkuje zážitek z oslav těchto pro mnohé nejkrásnějších svátků v dobách dávno minulých. Dobách, kdy dárky v našem městě nenosil Ježíšek, ale Mikuláš, dobách, kdy málokdo věděl, jak vypadal vánoční stromeček, dobách, kdy štědrovečerní tabule neobsahovala obligátního smaženého kapra s bramborovým salátem, ale v souladu s prastarými pověrami dbala na zastoupení obřadních pokrmů a navíc se výrazně lišila dle toho, zda byla prostřena na zámku či u chudých poddaných v podzámčí. Děti si možná ve výstavě uvědomí, že hromady vánočních dárků, na které jsou dnes zvyklé, dřív zdaleka nebyly samozřejmostí a omladina z chudých rodin mohla mluvit o štěstí, když se na ni pod stromečkem pamatovalo vedle potřebného oblečení i s nějakou tou hračkou.

No a vzhledem k tomu, že valašské Vánoce odjakživa voní dřevem, tak o těch našich zámeckých to letos bude platit dvojnásob: již ve vstupním foyer zámku vás přivítá monumentální dřevěný betlém, celý zámek bude vyzdoben množstvím adventních věnců a vůně dřeva provází už od listopadu i návštěvníky výstavy Krása v dřevě ukrytá.

Výstavu zahájí slavnostní vernisáž v rámci akce Zámecká adventní neděle dne 30. listopadu od 14:00 hodin za doprovodu dětského pěveckého sboru Broučci pod vedením paní učitelky Žanety Bezděkové, který kromě pásma vánočních písní sehraje i vánoční hru o narození Ježíška.

K výstavě je připravený lektorský program pro školy Babiččiny Vánoce

Kurátor
Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Hej Vánoce, dlúhé noce".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská
Panenky ze všech koutů světavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.5.26.8. 2018
Výstava / Hravá i poučná výstava přibližující ucelenou a dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.
Velikonoce v muzeu 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí6.3.8.4. 2018
Výstava / Přijďte se podívat na tradiční velikonoční výstavu v muzeu!
Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda ChristaakceZámek Kinských, Val. Meziříčí23.1. 2018
Akce / Slavnostní křest očekáváné knihy.
Betlémy regionálních tvůrců 2017výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.11. 20177.1. 2018
Výstava / Tradiční vánoční výstava, která představí betlémy místních regionálních tvůrců.
Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.7.15.10. 2017
Výstava / Výstava historických dětských a loutkových kočárků z let 1880–1980
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava