Cyrilometodějská tradice na Valašsku 2013

Výstava vlastní | Cyrilometodějská tradice na Valašsku 2013 | 20.červen31.srpen 2013, Kostel sv. Trojice, Valašské Meziříčí, bez bližší specifikace | #

Bratři ze Soluně, svatí Cyril a Metoděj, jsou tradičně nazýváni Apoštoly Slovanů, a to za uznání svých zásluh na christianizaci Moravy. Byzantský císař Michal a patriarcha Folios v roce 862 přijali moravské poselství a vyslechli žádost knížete Rastislava, aby vyslali mezi moravské Slovany své biskupy a učitele. Západní Slované v době příchodu bratří už alespoň oficiálně pohany nebyli, tedy alespoň ne jejich vládnoucí vrstva, vzpomeňme alespoň křest 14 českých knížat v bavorském Řezně roku 845. Věrozvěsti dorazili s celým průvodem a svými učedníky – snad je zde příjemně překvapil počet kamenných kostelíků a zbožnost lidu v hradištích, na druhou stranu jistě byli rozčarováni pohanskými zvyky místních obyvatel. Slovanští bratři však u nás měli úspěch, neboť jejich kázáním ve staroslověnštině všichni bez problémů rozuměli, na rozdíl od kázání latinských duchovních.

Cyril přeložil do staroslověnštiny evangelia, apoštolář, misál, žaltář a napsal předmluvu k evangeliím. Metoděj přeložil životopisy církevních otců a založil překladatelskou školu, která roku 883 přeložila Bibli kromě knih Makabejských. Roku 867 byli předvoláni za svou činnost před papeže, kde se jim povedlo obhájit oprávněnost slovanské liturgie.

Konstantin bohužel za pobytu v Římě onemocněl, vstoupil do kláštera, přijal kněžské jméno Cyril a 14. 2. 869 zemřel. Pochován byl v kostele sv. Klimenta na Via San Giovanni in Laterano v Římě. Metoděj byl vysvěcen na arcibiskupa Panonie a vrátil se na Moravu, kde společně se svými žáky vychovával nové kleriky, křtil a pracoval na staroslověnském překladu Bible, o jeho pozici však intrikami usiloval nitranský biskup Wiching. Metoděj zemřel 6. dubna 885 a zatímco datum jeho skonu je známo, místo jeho posledního odpočinku leží zahaleno rouškou tajemství. Několik měsíců po jeho smrti byla zakázána slovanská bohoslužba a kněží slovanské liturgie byli vypuzeni z Moravy. Odkaz Cyrila a Metoděje však nezmizel, neboť jejich žáci se uchýlili většinou do Bulharska, Chorvatska, Polska a do Čech. Cyrilometodějská církev se udržovala v lidových vrstvách ještě dlouho jako církev lidová a národní, ale úřední církví se stala církev latinská.

Mnohem více se o životě soluňských bratří můžete dozvědět na výstavě v meziříčském Lapidáriu Trojice, která bude slavnostně zahájena v pátek 31. května 2013 v rámci meziříčské Muzejní noci a potrvá do konce srpna téhož roku. Jednou z dominant výstavy nepochybně je také model kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti studentů Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí v měřítku 1:40, který získal v roce 2006 1. cenu v soutěži Stavba z vlnité lepenky, kategorie Stavby lidové architektury. Ostatní vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Muzea regionu Valašsko a dokládají podobu a tradici cyrilometodějského kultu na Valašskomeziříčsku.

Po dobu letní sezóny budou textové panely naší výstavy nainstalovány díky spolupráci s Maticí Radhošťskou dokonce v samotné kapli sv. Cyrila a Metoděje na legendami opředeném Radhošti...

Otevírací doba Lapidária Trojice: čtvrtek - neděle, od 10:00 do 17:00

Kurátor
Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Cyrilometodějská tradice na Valašsku 2013".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská
Panenky ze všech koutů světavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.5.26.8. 2018
Výstava / Hravá i poučná výstava přibližující ucelenou a dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.
Velikonoce v muzeu 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí6.3.8.4. 2018
Výstava / Přijďte se podívat na tradiční velikonoční výstavu v muzeu!
Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda ChristaakceZámek Kinských, Val. Meziříčí23.1. 2018
Akce / Slavnostní křest očekáváné knihy.
Betlémy regionálních tvůrců 2017výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.11. 20177.1. 2018
Výstava / Tradiční vánoční výstava, která představí betlémy místních regionálních tvůrců.
Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.7.15.10. 2017
Výstava / Výstava historických dětských a loutkových kočárků z let 1880–1980
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava