Betlémy regionálních tvůrců 2017

Výstava vlastní | Betlémy regionálních tvůrců 2017 | 26.listopad 20177.leden 2018, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, bez bližší specifikace | #
Výstava je doplněna programem pro školy  /  Enviromentální střediska Modrásek

Rok se s rokem sešel a jsou tu opět Vánoce, pro mnohé nejkrásnější svátky v roce, jež snad na všechny působí po celá staletí svou zvláštní magickou mocí. Vánoce v křesťanské tradici jsou oslavou narození Krista – na 25. prosince vypočítali jeho příchod na svět teologové ve 3. století, jakožto křesťanský svátek jsou poprvé zmiňovány ve 4. století. Samotné Vánoce však navazují na mnohé starší předkřesťanské tradice oslav zimního slunovratu. Nejdelší noc v roce byla prý kouzelná – lidé mohli pomocí věšteb nahlédnout do budoucnosti. Snad všichni se jich trochu báli, přesto se každý rok snažili poodhalit něco z tajemství budoucnosti. K ochraně před zlými silami sloužil Slovanům mocný prostředek – oheň. Jednalo se o velké vatry zapalované při západu slunce, aby vstřebaly poslední zbytky síly slunečních paprsků. Vzpomeňte si na to za dlouhých zimních večerů při pohledu do mihotavého světla svíček...

Symbolem Vánoc až do 20. století bývaly, na rozdíl od dnešních časů, kdy se rodiny scházejí u vánočního stromečku, betlémy. A právě k betlémům se po několikaleté odmlce vrací i tradiční vánoční výstava v zámku Kinských. Její iniciátorkou a autorkou více než desítky vystavovaných betlémských scén je Radka Křivová. Na samotné výstavě bude k vidění 45 betlémů od 25 autorů či autorek, přičemž betlémy jsou ručně vyrobeny z různých materiálů (seno, pedig, včelí vosk, keramika, kůže, perník, mýdlo, vlna, kukuřičné šustí, papír, textilie, sádra, křišťálová pryskyřice, fimo, smalt, TwistArt, drátky a korálky) a rozmanitými technikami (paličkování, háčkování, vyšívání, mozaika, nitěná grafika, ...).Dalšími autory betlémů jsou: Pavla Adamcová, Hana Demelová, Eva Eliášová, Jaromír Galetka, Lenka Hnátková, Věra Hřavová, Jana Hyžáková, Marie Hyžáková, Monika Jelínková, Vlasta Jochcová, Anna Kovářová, Markéta Křivová, Lenka Kučerová, Michaela Luttyová, Kristýna Machalcová, Hana Mladá, Jitka Ostřanská, Eva Rohlenová, Dagmar Schaedlbauerová, Radmila Skopalová Mikačová, Alena Štefková, Žofie Veselá, Anna Závodná, Vítězslav Závodný.

Kurátor
Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Betlémy regionálních tvůrců 2017".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Spitzer Ostřanská
Panenky ze všech koutů světavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.5.26.8. 2018
Výstava / Hravá i poučná výstava přibližující ucelenou a dlouhá léta budovanou sbírku historických panenek, zapůjčenou od soukromé sběratelky. Sbírka je mimořádná svou uceleností a časovým i teritoriálním rozsahem.
Velikonoce v muzeu 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí6.3.8.4. 2018
Výstava / Přijďte se podívat na tradiční velikonoční výstavu v muzeu!
Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda ChristaakceZámek Kinských, Val. Meziříčí23.1. 2018
Akce / Slavnostní křest očekáváné knihy.
Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí13.7.15.10. 2017
Výstava / Výstava historických dětských a loutkových kočárků z let 1880–1980
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava
Háčkované dějinyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí19.1.7.5. 2017
Výstava / Dějinami významných okamžiků naší historie nás provedou háčkované figurky známých historických osobností.