Zemáky a zelé, živobytí celé aneb jak se dříve jedlo (a pilo) na Valašsku


< >


4.květen 2016


Naše muzeum soutěží o vaši přízeň v rámci akce Nadačního fondu Tesco. Pokud se vám líbí naše aktivity, podpořte prosím náš projekt!

Valašsko je odedávna formováno prací lidských rukou našich předků, kteří často jen za cenu neskutečné každodenní píle a dřiny dokázali z chudých zdejších políček a kopců vydobýt obživu pro sebe a své blízké. Své zkušenosti a um si přitom předávali z generace na generaci často až do dnešních dnů.

Chudé Valašsko svými přírodními podmínkami v minulosti příliš příležitostí k obživě neskýtalo. Nerostné bohatství se zde nenabízelo a úrodnost zdejších políček? Ne nadarmo se říká, že zde končí chleba a začíná kamení... Rozvíjející se průmysl na Valašsku se opíral především o dostatek dřevní hmoty – ze dřeva se stavělo, pálilo uhlí v milířích pro ostravské vysoké pece, plavilo se po řekách blíže k městům, kde se jím topilo ve sklářských hutích nebo odkud se v podobě železničních pražců rozebíhalo do všech koutů a zpřístupnilo tak dosud chudý kraj světu – a to nejen prostřednictvím surovin, ale i lidí. A okřídlené pořekadlo „zemáky a zelé, živobytí celé“ tak postupně ztrácelo na svém významu – rozvíjející se průmysl přinesl obživu spoustě zdejších obyvatel, do proslulé Dadákovy pražírny kávy přivážely železniční vagony čerstvá kávová zrnka z celého světa, rozvinutý chov ovcí přinášel soukeníkům dostatek kvalitní suroviny a jejich výrobky se vyvážely do řady zemí Evropy. A takto bychom mohli pokračovat řemeslo od řemesla a vzpomínat na staré dobré časy. Valašsko je však místem, kde staré tradice stále žijí a snoubí se s přítomností v dokonalé symbióze, avšak vždy s hrdým poukazem na dílo našich předků...

Zajímá vás, jak se žilo kdysi na Valašsku, kdy se pro potraviny nechodilo do obchodu, pečivo se peklo z vlastnoručně vypěstovaného obilí, mléčné výrobky hospodyně vyráběla z domácího mléka a maso bylo vzácným a vůbec ne samozřejmým obohacením základní, na políčku vypěstované nebo v lese nasbírané potravy? Odpovědi vám hravou a zážitkovou formou poskytne náš projekt, jehož smyslem je:

  1. Pořízení sady interaktivních figurek plstěných z ovčí vlny s dřevěnými a přírodními doplňky s tématikou: práce na poli (setba obilí; sadba brambor; dožínky), práce v lese (dřevorubec; lesní pastva; sběr hub; brtnictví), kupecký krám ve městě, domácí řemesla (šlapání zelí; pečení chleba; zpracování mléka; zabijačka; mletí obilí)

  2. Muzejní edukační program – vzniklé materiály poslouží jako názorná pomůcka pro edukační programy muzea s následnou návazností na školní výuku v mateřských, základních i středních školách.

  3. Výuková metodická příručka s informacemi z dějin každodennosti Valašska (historické reálie, přírodní podmínky, specifika osídlení, kulturní a sociální aspekty života na Valašsku v minulých staletích, obživa).

  4. Pořízené pomůcky budou přístupné všem návštěvníkům muzea v rámci návštěvy edukačního programu, standardní prohlídky objektu, návštěvníkům různých kulturních akcí či akcí s doprovodným programem (např. Meziříčská muzejní noc, Den dětí, Den Země,...).

Soutěž probíhá v termínu od 11. 5. do 7. 6. 2016. Pokud se vám líbí naše aktivity a nakupujete v Tescu, podpořte prosím náš projekt! Při nákupu v síti řetězce Tesco obdržíte hlasovací žetony, které jednoduše vhodíte do připravené hlasovací urny. Více informací naleznete na pomahame.itesco.cz

Mgr. Ivana Ostřanská