16.únor 2013
Málokdo dnes ví, že únorové taneční zábavy a karnevaly jsou dědictvím masopustu - fašanku. Toto období začíná po Vánocích a končí v předvečer Popeleční středy. Je tak symbolickým zakončením všech radovánek. Přichází doba postní, která trvá 40 dní až do Velikonoc.
Na Valašsku se tradice fašankových průvodů stále uchovává. Je to čas rozverný, zpěvavý a nevázaný, provoněný koblihami, slaninou a slivovicí, nutnou pro zahřátí masopustního průvodu při celodenní obchůzce po vesnici.
I my jsme vyrazili na dědiny jižního Valašska zdokumentovat lidové obyčeje. V sobotu 9.2. jsme při toulání krajem narazili na fašankové průvody v obcích Prlov a Seninka. V neděli jsme se zúčastnili maškarního reje v Lužné.
Je až s podivem, jak moc jsou zde tyto tradice živé a dodržované. Do vesnic se většinou sjíždějí i příbuzní a známí místních obyvatel, kteří akci vnímají jako kulturní a zároveň zábavnou událost. Přestože dnes většina lidí nezná původní význam masopustu - pokory před přírodou i Bohem a přísný půst dnes dodržuje jen málokdo, jedná se bezesporu o silný nástroj stmelující vesnický kolektiv.
Více fotografií najdete zde.
Mgr. Jan Husák