8.duben 2014
Ve čtvrtek 20. března 2014 proběhl v muzeu v zámku Kinských workshop „Učíme se péct kváskový chléb“.
V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout, jak se nám chléb povedl a také celý postup přípravy těsta.
Workshop připravila a vedla Petra Hanáková ze Zlínského muzea.
Pro zájemce je zde její osvědčený recept na hrnkový kváskový chléb:
Smícháme hrnek vlažné vody a vrchovatý hrnek žitné (nejlépe celozrnné) mouky. Promícháme, přidáme 1 až 2 lžíce kvásku a opět dobře promícháme. Přikryjeme utěrkou a nechám nejlépe přes noc kynout (asi 12 hod.).
Kvásek nabyde a je plný bublin. Z takto vykynulého – omlazeného – kvásku odebereme 1 až 2 lžíce do skleničky na příště. Skleničku s kváskem uchováváme v ledničce týden až 10 dní. Po delší době skladování bez omlazení je dobré kvásek přikrmit lžící žitné mouky s přidáním trochy vody. Kvásek však nenecháváme bez omlazení déle jak 14dní!
Do připraveného kvásku dáme 2 hrnky mouky, 2 lžičky soli a dvě lžičky drceného kmínu nebo chlebového koření, případně rozdrcená semínka (slunečnice, len, dýně, konopí apod.) a 1 hrnek vlažné vody. Můžeme zkusit různé poměry žitné a pšeničné mouky. Pokud požijeme jemněji mletou a pšeničnou mouku, chleba bude víc nadýchaný a jemnější. Žitná mouka mu dodá typickou chuť, hutnější a vlhčí střídku.
Vše dobře promícháme a necháme asi půl hodiny odležet, případně přidáme mouku, pokud je těsto příliš řídké. Poměr mouky a vody závisí na použité mouce. Pak dobře vymísíme (asi 10 min.) tak, aby se těsto odlepovalo od stěn mísy. Poté přikryjeme utěrkou a necháme kynout, až těsto zvětší 1,5 až 2x svůj objem (asi 2 až 3 hod). Vykynuté těsto dáme na pomoučenou podložku, popřekládáme je a stočíme bochník, který by měl být pevný, s hladkým a hebkým povrchem. Ten dáme do pomoučené ošatky (nebo mísy vyložené pomoučenou utěrkou) horní hladkou stranou dolů a necháme ještě tak 3 hodiny kynout.
Troubu rozpálíme na 250 až 300 °C. Chleba překlopíme na destičku. Mokrýma rukama můžeme ještě bochník trošku uhladit, udělat špejlí ve středu díru nebo bochník ozdobně nařízneme žiletkou. Pomocí destičky jej pak vsadíme do horké trouby na rozpálený plech. Chleba můžeme nechat zapařit. Před rozpálením vložíme naspod trouby ještě jeden plech, na který po vsazení bochníku nalijeme hrnek vody, necháme asi 3 až 5 minut zapařit a pak plech se zbytky vody vyndáme. Po dalších 10 až 15 minutách, až začne kůrka mírně hnědnout, ztlumíme troubu na 200 °C. Za dalších asi 30 až 45 minut je chleba hotový. Když je dobře upečený, kůrka je kaštanově hnědá a chléb zní na poklep dutě.
Chléb necháme vychladnout na mřížce a pak jej uchováváme nejlépe v chlebníku zabalený do plátna nebo bavlněné utěrky.
Další workshopy na pečení chleba proběhnou ve dvou termínech v květnu:
v sobotu 24. května 2014 od 14:30 do 16:30 hod. ve čtvrtek 29. května 2014 od 16:00 do 18:00 hod.
Zájemci, hlaste se předem na mail: janatkacikova@seznam.cz