2.listopad 2015
Výstava z Nového Hrozenkova putuje na Kohútku, kde byla na počátku 30. let 20. stol. postavena chata malíře Františka Hlavici – traduje se, že autorem jejího návrhu byl právě D. Jurkovič (!).
Od 6. září do 30. listopadu bude v galerii I. Slovensko-českého infocentra Kohútka zpřístupněna výstava o architektu D. Jurkovičovi, která v rozšířené verzi byla do závěru srpna otevřená v Památníku A. Strnadla v Novém Hrozenkově.
Výstava pojí v jeden celek dvě samostatné výstavy od dvou různých realizátorů. První z nich představuje část putovní panelové výstavy „Jurkovičova vila – Historie a obnova". Výstavu zapůjčila Moravská galerie v Brně a zabývá se historií a významem Jurkovičovy vily, kterou si architekt dle svého návrhu nechal roku 1906 postavit v Brně, kam se přestěhoval po svém odchodu z Valašska.
Druhá, nazvaná "Jurkovičovo Valašsko", je převzata z Muzea regionu Valašsko a představuje výběr exponátů z muzejních sbírek vážících se k osobnosti architekta D. Jurkoviče. V kolekci exponátů ze vsetínského muzea mohou návštěvníci vidět soubor nábytku zhotovený dle návrhu Dušana Jurkoviče pro Občanskou záložnu ve Vsetíně (1896), jejíž fasádu zdobí jediná sgrafita dle návrhu Mikoláše Alše na Moravě. Vystaveny jsou rovněž kopie kreseb malíře Mikoláše Alše pro jídelnu Libušín na Pustevnách (zbojnící Ondráš, Juráš a Jánošík, portáš Stavinoha, pohanský bůh Radegast, Praotec Čech a sv. Václav). Na informačních panelech se mohou návštěvníci dozvědět řadu zajimavostí k tématům: U vsetínského stavitele Michala Urbánka, Okouzlení "valašskou chaloupkou",Jurkovičův "Velectěný přítel" Joža Ország Vranecký st., Od chalupy k osadě na NVČ v Praze (1895), "Zbojník Ondráš" – malíř Mikoláš Aleš na Valašsku, Jurkovičova inspirace lidovou architekturou a ornamentikou, Klenot Valašska – Jurkovičovy Pustevny, Valašsko objektivem D. Jurkoviče.
Architekt Dušan Jurkovič udržoval dlouholeté přátelství se vsetínským rodákem, brněnským umělcem a pedagogem, malířem Františkem Hlavicou, který si v malebné horské krajině Javorníků, na moravsko-slovenském pomezí nechal na počátku 30. let postavit na vrchu zvaném Kohútka soukromou chatu. Traduje se, že autorem architektonického návrhu byl právě D. Jurkovič. Původní stavení však záhy po dostavění vyhořelo (přes značné potíže bylo časem obnoveno a rozšířeno na turistickou stanici).
O pracovních i přátelských vztazích mezi Jurkovičem a Hlavicou vypovídá korespondence uložená v pozůstalosti F. Hlavici ve vsetínském muzeu. Obsahuje 9 položek z let 1912 až 1946 od D. Jurkoviče a od jeho paní Boženy 14 položek z let 1920 až 1950. V Jurkovičových psaních se dočítáme o nabídkách pracovních příležitostí pro Františka Hlavicu, o možnostech prodeje či koupě obrazů, o pozvání k účasti na bratislavské výstavě (1920) atd. Opakovaně zve malíře do Bratislavy a ujišťuje ho: „…můžete být vždycky naším hostem.“
V uměleckohistorické sbírce vsetínského muzea se dochovala také vzácná památka na společné setkání D. Jurkoviče a F. Hlavici v Hrochově Týnci na podzim roku 1941. Jedná se o drobný akvarelový portrét Dušana Jurkoviče (hlava z profilu), který je od 70. let minulého století veden ve sbírkové evidenci vsetínského muzea jako „starý muzejní předmět“ (není známo, kdy a kým byl muzeu předán). František Hlavica ho namaloval 27. listopadu 1941 a obrázek je signován nejen malířem, ale zcela výjimečně i portrétovaným architektem. Tento počin objasňuje přípis na zadní straně obrazu: „V upomínku a dík za portrét, který jsem mu věnoval, vlastnoručně tento obrázek podepsal.“
Mgr. Olga Mehešová, autorka výstavy Jurkovičovo Valašsko