Valašsko, vlastivědná revue č. 38 vychází


< >


25.květen 2017


26. května bude na Vsetínskou noc na zámku Vsetín poprvé k dostání nové číslo vlastivědné revue Valašsko

V novém čísle muzejní revue Valašsko se tentokrát můžete těšit téměř na čtyři desítky populárně naučných příspěvků s žánrově pestrou tematickou nabídkou.

Letošní výročí vsetínské Zbrojovky iniciovalo vznik hned několika článků, a to zejména studii "Zbrojovka Vsetín mezi léty 1955–1970" od Davida Kostky, která vychází z autorovy absolventské diplomové práce na FF UP v Olomouci (Přírodovědecká fakulta). V následujícím zimním čísle revue na ni naváže příspěvek téhož autora, zpracovávající činnost podniku od 70. let minulého století až po rok 1990. V rubrice "Historický objektiv" představuje muzejní historik Pavel Mašláň i zcela unikátní snímky z válečného období vsetínské Zbrojovky a v pozvánce na letošní hlavní muzejní výstavu roku nazvanou "Zbrojovka a město" položil v krátkém rozhovoru několik otázek jednateli vsetínské firmy Galvamet, spol. s r. o., Aleši Šlechtovi. Ke zbrojnímu průmyslu se vztahuje článek od Zdeno Metzkera, bývalého konstruktéra považskobystrických strojíren, jejichž historií se zájmově věnuje a zaměřuje se také na tamější výrobu motocyklů, kterou se bude zabývat ve svém dalším příspěvku plánovaném do zimního čísla naší revue.

Etnografka Lenka Drápalová pozve čtenáře za valašským krojem do Valašského muzea v přírodě a představí jak unikátní muzejní sbírku textilu, tak i novou expozici "Jak jde kroj, tak se stroj". Textilní lidovou technikou se zaobírá článek etnografky vsetínského muzea Milady Fohlerové, která v rubrice "Z dovedností předků" pomocí dokumentačních fotografií z muzejního fotoarchivu názorně "předvádí" pletení na rámu. Tatáž autorka ze svého letošního výzkumu vodění medvěda v Lužné připravila poutavý příspěvek, který seznámí zájemce s proměnami tohoto zvyku od počátku 20. století po současnost. Co se starou chalupou (?) radí ve svém příspěvku odborný pracovník rožnovského muzea Radek Bryol, a to na příkladu zemědělské usedlosti č. p. 7 v Babicích u Kelče.
Pro rubriku "Na besedě" přichystala Hana Goláňová přepis vyprávění pamětníků ze Lhoty u Vsetína týkající se přípravy "prútí" na košíky a výroby metel. Recenzi publikace univerzitního pedagoga, etnografa Daniela Drápaly "Moravské Záhoří" napsala pro revue Valašsko Markéta Hnilicová. Na valašskou legendu – zpěvačku Jarmilu Šulákovou zavzpomínal Jan Rokyta ml. a Jaroslav Kneisl věnoval jedné z jejich nezapomenutelných písní "A vy, páni muziganti" rubriku "Muzejní zpěvníček". Další vyjímečné osobnosti, které navždy odešly do "valašského nebe", s úctou vzpomenuly ve svých článcích dvě muzejnice: fotografa Zdeňka Hartingra pracovnice Karlovského muzea Soňa Kollandová a pedagoga a folkloristu Jiřího Pardubu bývalá historička vsetínského muzea Hana Jabůrková.

Před 95 lety se v Rožnově pod Radhoštěm – Tylovicích narodil překladatel, pedagog, literární historik a básník Ladislav Nezdařil, jehož milostnou báseň "Na starý motiv" zařadil Dalibor Malina do rubriky "Poezie".
Historik umění Tomáš Mikulaštík se ve svém příspěvku věnuje současné tvorbě devadesátiletého rožnovského malíře Miloše Šimurdy. Historička umění vsetínského muzea Olga Mehešová představuje unikátní soubor obrazů amatérského malíře Miloše Jiříka z Prahy, který pocházel ze Semetín a který loni daroval vsetínskému muzeu početný soubor svých osobitých děl, z nichž většinu vytvořil v 50. letech minulého století. Autorka se také zabývala historií i přítomností prestižní mezinárodní přehlídky Interfotoklub Vsetín, fotosalónu s nejdelší tradicí v ČR. Prostřednictvím sbírkového předmětu připomenula letošní dvě výročí význačné vsetínské sklářské ateliérové hutě B. A. G. (1992–2002) a pozvala jak do Muzejního a galerijní centra ve Valašském Meziříčí, kde byla v květnu zahájena nová expozice věnovaná šlechtickému rodu Žerotínů, tak i do výstavy o architektovi D. Jurkovičovi a jeho inspiraci lidovou kulturou, která se právě koná ve skanzenu ve Staré Ľubovni. Jan Matyáš se ve svém příspěvku zabýval Zapomenutými absolventy valašskomeziříčské dřevařské školy. Historička umění valašskomeziříčského muzea Kamila Valoušková spolu se svým kolegou, archeologem Samuelem Španihelem seznamuje čtenáře s probíhajícím výzkumem lesních skláren na Valašsku, pro zájemce o průmyslové stavby připravila architektonickou procházku po krásenském industriálu a jako znalkyně sklářského designu přibližuje první dva ročníky Glass sympozia Valašské Meziříčí a v rubrice V ateliéru vede rozhovor se sklářským výtvarníkem a pedagogem SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí MgA. Ondřejem Strnadlem. Muzejní pedagog Jan Husák píše o tom, co návštěvníkům nabízí interaktivní výstava Barevný svět, která bude v závěru roku k viděni ve vsetínském muzeu. Edukační seriál Samuela Španihela Archeologie Valašska III. zavede, a to jistě nejen školní kolektivy, do doby měděné. Přírodovědnou tématiku mohou čtenáři očekávat od příspěvku muzejního zoologa Karla Pavelky Savci valašských luk a pastvin a v rubrice muzejní lektorky Bohdany Šimčíkové "Příroda s prožitkem" (tentokrát o bezu).

Realizaci nového, již 38. čísla vlastivědného periodika Valašsko, finančně podpořila vsetínská firma Galvamet, spol. s r. o. DĚKUJEME.

Mgr. Olga Mehešová, redaktorka VVR