Sochař Pavel Drda vystavuje poprvé v Luhačovicích


< >


22.září 2015


Na 50 komorních děl z keramiky a bronzu je do 15. října vystaveno v luhačovické Galerii Elektra.

Městský dům kultury Elektra Luhačovice pořádá od 22. září do 15. října v prostorách prodejní galerie výstavu akademického sochaře Pavla Drdy z Bystřičky.

V letošním roce je to v pořadí druhá umělcova výstava; první výstavu uspořádal v červenci spolu se vsetínským fotografem Robertem Goláněm v Galerii v kostele sv. Martina v Soběslavi. Oba umělci tak navázali na předchozí a velmi zdařilou společnou prezentaci svého díla na výstavě, která byla v loňském roce k vidění ve valašskomeziříčské Galerii Kaple. Posledním plánovaným výstavním počinem Pavla Drdy v tomto roce bude ještě účast na prestižní přehlídce 10. ročníku výtvarného projektu Keramické Setkání Kolín na téma Socha a prostor.

Akademický sochař Pavel Drda je bytostným figuralistou se smyslem pro monumentální formu i zemitý a robustní senzualismus. Keramická hlína je pro umělce základním a výchozím elementem tvorby, tj. je stavební surovinou i výrazovým a obsahotvorným médiem. U keramické hlíny ponechává sochař obnažený její surový půvab, zrnitou drsnou strukturu, případně ji kombinuje s dalšími materiály. Unikátní je v kontextu současné české výtvarné scény autorovo spojení kameniny a taveného skla, s nímž experimentuje od roku 1996.

Mezi exponáty na současné výstavě v prosvětleném galerijním prostoru MDK Elektra v Luhačovicích se objevuje přes 50 komorních děl z keramiky a bronzu, z nichž polovinu tvoří reliéfy. Výstava vzhledem k svému prodejnímu rázu není tematizovaná, ale představuje výběrový vzorek z umělcova ateliéru. Zastoupená jsou díla jak z prvního desetiletí nového milénia, tak ze současnosti. Vůbec poprvé autor vystavuje plastiku roztančené dívenky zvanou „Tanec“ a k nejnovějším dílům se řadí např. žánrový reliéf „Spolu“, vycházející z příběhu o životním štěstí jednoho manželského páru, a symbolická plastika „Pocta Janu Kašparovi“, věnovaná osobnosti prvního českého aviatika a formovaná do tvaru stíhačky s náznakem obláčků ve zploštělém perforovaném trupu.

Kromě drobných děl se Pavel Drda zabývá v zakázkové tvorbě i monumentálními realizacemi (vytvořil na 30 děl) a jeho poslední prací, osazenou v tomto roce v areálu hotelového komplexu v Nesuchyni, je jeho prozatím největší bronzová alegorická plastika „Výzva“, dosahující výšky 230 cm – dívčí akt nesoucí skleněnou tabuli se zataveným zlatým pásem (reprodukovaná zčásti na pozvánce k luhačovické výstavě).

(Z úvodního slova k výstavě.)

Mgr. Olga Mehešová