Sklářské kouzlení se vydařilo


< >


17.únor 2016


Třetí ročník oblíbené akce představující hravou a tvořivou formou sklářské řemeslo byl návštěvnicky mimořádně úspěšný.

O slunečném nedělním odpoledni na svatého Valentýna našlo cestu do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí více než 400 návštěvníků. Probíhal zde už třetí ročník Sklářského kouzlení – akce, která je poctou sklářskému řemeslu.

Sklářské kouzlení připravuje Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou Valašské Meziříčí. Ta pro návštěvníky připravila také výstavu nejnovějších prací studentů ateliérů Design skla a Užitá malba. V rámci vernisáže proběhlo i předání skleněného odlitku rukou fotografa prof. Jindřicha Štreita do rukou jeho vlastních. Jindřich Štreit je již desátou osobností, jíž se tohoto ocenění a formy poděkování za přínos nejen do oblasti umění, dostalo.

Skláři připravili pro návštěvníky nejen výstavu, ale i řadu dílniček. V nich si mohli velcí i malí vyrobit mozaiku z barevných sklíček nebo dekoraci ze skleněných korálků a pedigu. Nechyběly ani klasické sklářské techniky, jakou je rytí na skleničky a práce na kahanu, při níž plamen a ruce skláře mění barevné skleněné tyčinky ve vinuté perle, drobné figurky a ozdoby. Sklo je pro své optické vlastnosti přímo předurčeno pro umělecké zpracování, ale jeho třpyt a barvu mohli návštěvníci patřičně ocenit třeba i při výrobě krasohledu, nebo ve světelné laboratoři. Zde si mohli prostřednictvím dynama rozsvítit stínidla z různých druhů skla: z mléčně bílého opálu, broušené křišťálové sklo s matovaným povrchem, sklo vrstvené či sklo s barevným hutním dekorem. O tom, že sklo je krásné na pohled, ale i na poslech, se přesvědčili ti, kteří si vyzkoušeli hru na skleněnou harfu. Tentokrát měli k dispozici plnou oktávu naladěných skleniček, na které bylo možné hrát i dvouhlasně.

Dobrodružné povahy (a především děti) si pak nenechaly ujít hledání skleněného pokladu: k získání klíče stačilo najít a zakreslit šest znaků umístěných u vybraných stanovišť. Ze Sklářského kouzelní si návštěvníci tradičně odnášejí nejen vlastní výrobky, část skleněného pokladu a zážitek, ale často i některý z výrobků místních sklářů, šperkařů či designérů. Za příjemnou atmosféru celé akce pak vděčíme hudebníkům tria Big Band Filipa Baly.

Sklářské kouzelní je sice už za námi, ale kolekci lázeňských pohárků či malby inspirované výročím Karla IV. (práce studentů sklářské školy) jsou v zámku Kinských k vidění až do léta.

Mgr. Kamila Valoušková, historik umění MRV