První nález bronzového kopí na Valašsku


< >


26.březen 2015


Nedávno byla naše archeologická sbírka obohacena o poměrně vzácný nález.

Hrot bronzového kopí byl nalezen v blízkém okolí Valašského Meziříčí a odevzdán poctivým nálezcem (kterému tímto děkujeme) k ošetření restaurátorem a následnému odbornému zpracování archeologem.

Jde o první nález zbraně tohoto typu na Valašsku. Asi 11 centimetrů dlouhý elegantně tvarovaný hrot kopí s tulejí s dírkami pro uchycení ratiště a plameňovitým listem pochází z oblasti mimo známé osídlení.

Tato varianta kopí byla vyráběná odléváním v mladší (1400/1300 – 1050/1020 př. n. l.) a zejména v pozdní době bronzové (1050/1020 – 800/750 př. n. l.), kdy Valašsko obýval, na pravěké poměry vcelku hustě, lid kultury lužických popelnicových polí. Jeho řemeslníci vynikali v práci s bronzem, který už výrazně pronikl do všech odvětví lidských činností a používala ho každá společenská vrstva.

Bronzové kopí, nebo lehčí a menší oštěp, byl masovou zbraní, se kterou bojoval zejména běžný bojovník, ale nevyhýbali se mu ani ti největší hrdinové. Lépe vybavený válečník měl obyčejně kopí i oštěp. Druhou jmenovanou zbraň vrhal z dálky na nepřítele a s prvním útočil do kontaktního boje.Například stačí vzpomenout na Trójskou válku, kde se odehrávají mnohé souboje řeckých heróů. Zejména ten nejslavnější – Achillés proti Hektórovi – demonstruje, i když s mírnou nadsázkou, efektní využívání kopí v souboji. Oba hrdinové pravděpodobně bojovali zbraní, která se velmi podobala kopí, jaké se našlo u Valašského Meziříčí, protože dnes už je dokázáno, že tenhle typ hrotu s plameňovitým listem se vyvinul ve střední Evropě a pomocí migrujících válečných skupin se dostal až do východního Středomoří.

Samotné kopí, i když nebylo získané archeologickým výzkumem, je cenným a ojedinělým dokladem dob dávno minulých a svědčí nejen o technické zdatnosti, ale také o estetickém cítění našich vzdálených předků.

Mgr. Samuel Španihel

Archeolog MRV