4.leden 2016
35. číslo časopisu Valašsko, vlastivědná revue vyšlo 13. prosince 2015.
Populárně naučný časopis s pestrou regionální tematikou vychází nepřetržitě už od roku 1998 a 2x ročně ho vydává Muzeum regionu Valašsko. V letošním roce realizaci revue sponzorsky podpořila firma GALVAMET spol. s.r.o. (Vsetín), díky jejímuž finančnímu příspěvku se zvýšil náklad časopisu o 200 ks a zlepšila se kvalita tisku, který zajišťuje rožnovská tiskárna Grafia Nova.
Zimní číslo nabízí čtenářům na 60 stranách přes 30 zajímavých příspěvků. Mohou se těšit na pokračování článku D. Kostky o vsetínské Zbrojovce (tentokrát o poválečné situaci a o vývoji podniku do počátku 50. let 20. století). Na příspěvek historika T. Baletky o fašismu na Valašsku, který volně navazuje na autorův článek o osudech kolaborantů a jejich souzení během retribučních procesů. Do posledních dnů 2. světové války na Pulčinách zavedou čtenáře vzpomínky bývalé pedagožky a nyní devadesátileté pamětnice L. Vráželové.
K letošnímu výročí Valašského muzea v přírodě v Rožnově p. R. se váže hned několik příspěvků. Současný odborný pracovník skanzenu R. Bryol se zamýšlí nad uplynulými 90 lety trvání muzea a jeho kolega P. Liďák se věnuje prvnímu veřejnému vystoupení hrozenkovské skupiny Joži Országa-Vraneckého st., a to zemanské hrozenkovské svatbě na slavnostech Valašský rok 1925, konaných v roce založení muzea. Jaroslav Kneisl se ve svém článku vrací k bohaté programové nabídce 38. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti 2015. Etnografka Marie Brandstettrová zavzpomínala na své profesní působení v rožnovském skanzenu (rozhovor s ní u příležitosti jejích sedmdesátin připravil vysokoškolský pedagod M. Válka) a rovněž i architekt Milan Podzemný, který se v 50. a 60. letech uplatnil jako hlavní projektant muzea (rozhovor nejen o rožnovském muzeu s ním vedla I. Ostřanská).
S titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a oceněnou Lenkou Macečkovou seznamuje čtenáře ve svém příspěvku etnografka R. Habartová, vedoucí odboru kultury ZK, která se vyznává i ze svého vztahu k zdejšímu regionu v rubrice Čím je pro mne Valašsko, v níž je publikováno také vyznání L. Macečkové.
Řada letošních jubileí dala podnět ke vzniku několika článků. Sté výročí narození řezbáře Michala Žitníka a učitele Antonín Trampota připomínají texty M. Mikulcové a K. Janíčková se zabývá v drobném příspěvku významným moravským paleontologem Vladimírem Kalabisem, od jehož úmrtí uplynulo již 30 let. S osmdesátníkem, výtvarníkem Ivanem Jakešem přináší rozhovor o průmyslovém designu historička umění K. Valoušková. Dalším dvěma jubilantům-umělcům se věnovala O. Mehešová: akad. malíři Ilji Hartingerovi, který oslavil 80. narozeniny (článek o umělcově díle v muzejní sbírce a o jeho výstavách ve vsetínském muzeu), a Františku Segradovi, který měl šedesátiny (rozhovor v ateliéru).
Autoři článků neopomněli ovšem vzpomenout také na osobnosti, které nás v roce 2015 navždy opustily: na Ladislava Buzka (H. Jabůrková) a na Stanislava Tomance, Břetislava Rokytu i Ludvíka Vaculíka (J. Kneisl).
Z význačných událostí roku 2015 si čtenáři mohou přečíst např. o pojmenování planetky po Emilu Březinovi (L. Štěpánek), o odhalení pomníku Josefa Sousedíka na Valašském Slavíně (O. Mehešová), o převzetí Ceny města Vsetína fotografem Zdeňkem Hartingrem (M. Ošťádal), o otevření Galerie Muzea sklářství v Karolince (L. Denkocy), o vydání monografie o bratřích Schneidercích a o zpřístupnění nové expozice u Hofmanů na Soláni (D. Malina), o rekonstrukci a modernizaci vsetínského zámku a o nové expozici vsetínského muzea Živá paměť regionu, o vydání dalšího svazku Rožnovských malých tisků (J. Langer) pojednávajícího o vystěhovalectví z Rožnovska do Texasu z pera Lukáše Perutky, od nějž je v čísle 35. publikován příspěvek Z Valašského Meziříčí do La Platy – Jihoamerické putování Dr. Ferdinanda Hýži.
Z přírodovědných příspěvků je v revue otištěn článek muzejního ornitologa K. Pavelky o zdivočelých domácích holubech ve městech – jejich biologii, četnosti, možných rizicích a prevenci.
V sekci určené zejména školám je publikováno pokračování článku Putování Valašskem na konci doby bronzové II. od muzejního archeologa S. Španihela. Lektor J. Husák napsal příspěvek o efektivních a inovativních přístupech k edukaci v muzeu a o nových vzdělávacích projektech.
Muzeum regionu Valašsko a redakce časopisu děkuje firmě GALVAMET spol. s.r.o. za velkorysou finanční podporu a projevené sympatie a poděkování patří také všem spolupracovníkům a autorům příspěvků za skvělou spolupráci na společném díle. Zájemcům o publikování v jarním, 36. čísle revue, které vyjde v květnu 2016, připomíná, že uzávěrka časopisu je 1. března.
Za redakci Olga Mehešová