Mechový workshop potřetí


< >


21.květen 2014


V sobotu 10. května 2014 už potřetí proběhl workshop věnovaný mechům a játrovkám. Tento určovací kurz pro začátečníky se konal v laboratoři biologie na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí.

Při slově „mech“ automaticky naskočí většině lidí představa lesa a hub sedících si pěkně v mechu, častěji ale povzdechnutí, že je ho zase v trávníku plno.

Na mechy, tedy přesněji mechorosty, kterých roste na území České republiky téměř 1000 druhů, lze ale pohlížet i jinak. Díky klasifikaci a systematickému roztřízení této skupiny výtrusných rostlin, můžeme hodnotit krajinu kolem nás a hlavně změny, které v ní neustále probíhají. Odrážejí se např. v mizení některých druhů nebo naopak v invazním šíření druhů jiných.

Studiu mechorostů v oblasti Moravskoslezských Beskyd a na území okresu Vsetín se muzeum věnuje už více než 40 let. Muzejní herbář obsahuje více než 10.000 obálek s mechorosty. Nejstarší sběry jsou z roku 1907, kdy věnoval Musejní společnosti ve Valašském Meziříčí katolický kněz a znalec místní květeny František Gogela malou sbírku 39 druhů mechů na Valašsku nejobyčejnějších a nejhojnějších.

Rozlišování mechorostů je sice obtížné, ale poznat základní druhy opravdu lze. A často zajímavé a pro vědu cenné nálezy poskytnou amatérští badatelé. I proto se snažíme přiblížit tajemný svět mechorostů širší veřejnosti. V sobotu 10. května 2014 už potřetí proběhl workshop věnovaný mechům a játrovkám. Tento určovací kurz pro začátečníky se konal v laboratoři biologie na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí.

Po krátkém teoretickém úvodu RNDr. Svatavy Kubešové z Moravského zemského muzea v Brně o anatomii, morfologii, systematice a ekologii mechorostů následovala praktická část – určování živých i herbářových vzorků.

Během workshopu měli účastníci možnost se seznámit s více než 30 běžnějšími zástupci našich mechorostů – s játrovkami (frondózní i foliózní) i mechy (vrcholoplodé a bokoplodé) a to jak na živém materiálu, tak na sušených herbářových vzorcích. Každý účastník obdržel několika stránkový pracovní list s předpřipravenými obrázky a popisem 70 mechorostů. Nově vybavená gymnaziální učebna biologie poskytla nejen připojení online, ale umožnila díky interaktivní tabuli projekci mikroskopických znaků přímo na plátno. Na fotografiích si můžete prohlédnout odlišné tvary buněk, listů nebo nezbytné řezy listy řašeliníků, které jsme během workshopu stihli připravit.

K vidění byla i výstavka živých mechorostů – tentokrát ze smíšeného lesa v údolí potoka Škaredky (Jarcová) a z kamenné zídky s maltou s obsahem vápníku (Jarcová). Soupis druhů zde http://www.ms-cbs.cz/mechorosty-urcovaci-kurz-pro-zacatecniky-pokracovani/

Akce proběhla ve spolupráci několika organizací: Moravskoslezská pobočka ČBS, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí, Muzeum regionu Valašsko, p.o., Rosička, o.s. a Moravské zemské muzeum v Brně.

Příští rok se opět sejdeme!

Text a foto: Mgr. Jana Tkáčiková