13.červen 2017
Na vsetínském zámku proběhlo další férové setkání při kávě ve spolupráci se ZŠ Sychrov při akci Zpívánky II pro seniory.
Poslední dva květnové dny otevřeli žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 v odpoledních hodinách, po výuce, Férovou kavárnu v zámku Vsetín.
Akce se konala na závěr Vsetínských dnů pro Fair trade, které probíhaly po celý květen. Startovaly Férovou snídaní v sobotu 13. 5. 2017, do které jsme se také zapojili a pokračovaly až do 31. 5. 2017.
Férová kavárna si dala za cíl jednak představit veřejnosti aktivity spojené s tématem spravedlivého obchodu - tedy fair trade, například to, že lidé zapojení v systému, dostávají za svou práci spravedlivou odměnu, nesmí nutit do práce děti, a nesmí používat preventivně nevhodné a přírodu ohrožující chemické prostředky, ale i to, že jejich káva, čaj i další produkty jsou opravdu kvalitní, a zároveň žáci školy nabízeli veřejnosti k ochutnávce fairtradovou kávu. Chtěli také poukázat na další produkty, informovali o situaci v oblasti spravedlivého obchodu a také jim představili výstavu organizace NaZemi, a to přímo a skutečně rozloženou na zemi, na podlaze vsetínského zámku. Šlo o fotografické dokumenty týkající se výroby bot v rozvojových zemích, kde dochází k porušování lidských práv, bezpečnosti práce i ohrožování životů a zdraví lidí, a to včetně dětí…a my v těch botách pak chodíme, protože i v Bangladéši se vyrábějí boty určené pro náš evropský trh. Ochutnat kávu či prohlédnout si výstavu přišlo za dva dny přes padesát lidí.
ZŠ Vsetín, Sychrov 97 je Fairtradovou školou, jednou z mála v České republice a titul zatím vždy obhájila. Problematikou jsme se začali zabývat díky informacím od Lísky, z.s. a začlenili ji do výuky tzv. globálního a rozvojového vzdělávání, které se u nás řadí v rámci školní výuky na 2. stupni do oblasti průřezových témat, zejména pak environmentální výchovy, ale i výchovy demokratického občana, a osobností a sociální výchovy, ale také se podílí významně na oblasti rozvoje klíčových kompetencí žáků. Navíc Město Vsetín patří k prvním městům, které se k těmto myšlenkám v ČR přihlásily a má také titul Fairtradové město.
Velké poděkování patří Muzeu regionu Valašsko, které s námi na těchto aktivitách spolupracuje a v jehož prostorách a zázemí akce probíhala. Za školu se nejvíce podíleli jak na propagaci, tak realizaci akce žáci 9. A, a to zejména Jan Bartoň, Pavla Drahoňovská a Markéta Sáblová, kterým patří velký dík za dvě odpoledne, která věnovali šíření dobrých myšlenek i vaření férové kávy pro veřejnost. Protože se jedná o žáky devátého ročníku, věříme, že tyto myšlenky přenesou i na své nové školy a „rodina“ příznivců férového obchodu se rozroste.
Jaroslava Ševčíková ZŠ Vsetín, Sychrov 97